De kan sälja för miljarder – efter stora kursrusningen
Nu löper inlåsningsavtal ut för aktier värda miljardbelopp.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Flera storägare i halvledartillverkaren Silex Microsystems ingick inlåsningsavtal för sina aktier i samband med bolagets notering på Stockholmsbörsen i början av maj.
Den 3 november löper flera av avtalen ut och det är alltså fritt fram att sälja för flera bekanta namn.
När Silex börsnoterades övertog investmentbolaget Bure aktier motsvarande 19,1 procent av Silex från kinesiska Sai Microelectronics (SMEI).
Syftet med transaktionen inför börsnoteringen var för att minska det kinesiska ägandet i Silex. Därmed reducerades de geopolitiska riskerna för bolaget, som att vinna kundkontrakt och få myndighetstillstånd i USA.
Thomas von Koch kan sälja
De övertagna aktierna omfattades av en inlåsningsperiod på 180 dagar och löper ut den 3 november. SMEI kan alltså snart begära att Bure säljer aktierna i Silex, där den kinesiska ägaren har rätt till försäljningslikviden.
Enligt avtalet ska Bure, om SMEI begär det, försöka genomföra försäljningen inom 60 bankdagar.
Andra större ägare får också möjlighet att sälja sina innehav. Det handlar bland annat om EQT-miljardären Thomas von Koch, Martin Grens investeringsbolag Grenspecialisten och finansmannen Staffan Saléns ägarbolag Salénia AB.
De tre storägarnas sammanlagda innehav är värt cirka 2 miljarder kronor.
Grundaren och vd:n Edvard Kälvesten omfattas däremot av ett inlåsningsavtal på 360 dagar, alltså i maj 2027. Detsamma gäller investmentbolaget Creades som kontrollerar cirka 10 procent av kapitalet och rösterna.
Silex lämnar sin rapport för det tredje kvartalet onsdagen den 4 november.
Följ ämne och taggar


