Diös dominerar i norr – flest fastigheter i tio städer
Fastighetsbolaget Diös har från sitt fäste i norra Sverige köpt för 3 miljarder och sålt för 3 miljarder under de senaste 18 månaderna. Företaget är största kommersiella fastighetsägaren i samtliga tio städer i norra Sverige där man har ägande. Enligt vd David Carlsson är det ingen position han strävar efter – men han talar gärna om skalfördelarna och lokalkännedomen som följer med..

När EFN Ekonomikanalen träffar David Carlsson, Diös vd och koncernchef, i det nya huvudkontoret i centrala Östersund utgörs det av en byggarbetsplats i väntan på invigningen. Själv tog han över vd-stolen vid årsskiftet och nu konstaterar han att han har 22 år bakom sig i branschen efter att ha startat som förvaltare hos Akademiska hus i Uppsala.
Bolaget är störst på kommersiella fastighetsägaren i tio städer mellan Borlänge och Luleå som man har etablerat sig. *Största aktieägare är AB Persson Invest med dryga 15 procent.
Liksom alla fastighetsbolag har Diös genomlevt några hårda år i de höga räntornas skugga.
– Men nu vänder det. Det ligger inget direkt självändamål i att vara störst i de här städerna, men vi uppnår stora skalfördelar, säger David Carlsson och fortsätter:
– Sedan får vi en gedigen lokal insyn. Genast då en restauranglokal är på väg att säljas eller hyras ut så får vi veta. Vår största fördel är att löpande skapa organisk tillväxt. . Senaste året har vi investerat 940 miljoner, varav 600 miljoner i 400 olika mindre projekt.
"Går inte att styra en bil som står stilla"
I Östersund har man varit involverad i planerna på att göra om busstorget och resecentrum. Ett område som ofta kritiserats på estetiska och praktiska grunder. Men planerna stötte på patrull och har skrinlagts.
– Visst är det synd att det blev så, även om vi har andra saker att satsa pengar på. Vår tanke är ju att ständigt vara med och utveckla staden. Peakarna betyder inte så mycket utan kontinuiteten är allt, det går inte att styra en bil som står stilla.

I halvårsrapporten gick bolaget ut med att man tagit en nedskrivning på en halv procent. Men att det skulle finnas någon betydande underhållsskuld förnekar David Carlsson bestämt.
– Vi har gått från 93 procent uthyrningsgrad, där vi toppade, till 90 procent. Det är 3 procentenheter. Och då är det några större vakanser där som vi också har hyrt ut, men vi gjorde en genomgång nu och såg att investeringsbehovet var större än vad vi trodde. Och då gjorde vi en nedskrivning just för att säkerställa att vi har rätt värde i böckerna.
Han påpekar att Diös ligger på 12 procent tillväxt i förvaltningsresultat per aktie och att energin är hög i företaget.
– Vi bygger om Skatteverkets kontor till Plikt- och prövningsverk i Umeå. Vi bygger om till Scandic Go i Umeå i ett tidigare kontorshus som regionen har suttit i. De uthyrningarna ger effekt på uthyrningsgraden, men också i det att vi ser en ökad aktivitet. Vi har haft positiv nettouthyrning 25 av de 27 senaste kvartalen. Till slut ger det effekt, men det blir eftersläpande.
Har ett maxtak
Diös fastighetsbestånd i Skellefteå är tämligen begränsat, något som det finns alla skäl för David Carlsson att vara nöjd med efter Northvolts konkurs.
– Vi äger fastigheter för 2,5 miljarder i Skellefteå. Det är 7 procent av vårt bestånd. Jämfört med de andra städerna så är vi mindre i Skellefteå. Vi hade, när konkursen kom, inga pågående investeringar. Vi äger bostäder centralt som har låga hyror med bruksvärdesystemet. Så vi påverkas inte av de vakanser som inträffar nu, två kilometer utanför stan där man har byggt väldigt mycket.
David Carlsson fastslår att Diös inte kommer att gå över 55 procent i belåningsgrad. Om företaget blir nettoköpare eller nettosäljare kommande år återstår att se.
– Om man tar de 18 senaste månaderna så har vi köpt för 3 miljarder och sålt för 3 miljarder. Vad är vårt värde då? Ja, det vi har sålt har varit på bokfört värde eller bättre. Så vi har visat på att vi har rätt värden i böckerna. Jag är otroligt mån om det med tanke på det här som du var inne på, de här nedskrivningarna för vakanser, säger David Carlsson.
*Läs EFN:s Peter Hedlunds senaste analys om Diös här.
Följ taggar
