TOPPNYHETER:

DNB Carnegie: Överdrivet ras – köp Raysearch

DNB Carnegie bedömer att kursnedgången för Raysearch, en underleverantör till strålterapisektorn, var överdriven. Aktien föll 15 procent på tisdagen i spåren av rapporten för det tredje kvartalet.
Porträtt av en man i vit skjorta som står framför ett fönster
Raysearchs vd Johan Löf. Foto: Pressbild/Andreas Andersson

Det framgår av en analys där riktkursen skruvades ned till 235 kronor från tidigare 250 kronor med en bibehållen köprekommendation.

Kursnedgången på tisdagen bortser från det positiva, enligt DNB Carnegie, som påtalar det förbättrade läget för orderingången samt att det tredje kvartalet var ett av Raysearch starkaste någonsin vad avser licensförsäljning. Enligt analyshuset bådar det gott för en stark avslutning på innevarande år.

En överdriven kursnedgång skapar en möjlighet för fjärde kvartalet, uppger DNB Carnegie. Analyshuset bedömer dock att en väsentlig återhämtning för aktiekursen inte är trolig före återhämtningen i det fjärde kvartalet är bekräftad.

Riktkurssänkningen är enligt DNB Carnegie hänförlig till sänkta estimat för resultatet per aktie med 6-8 procent för åren fram till och med 2028 som skedde efter vinstmissen i det tredje kvartalet 2026.

Efter lite drygt en timmes handel på onsdagen hade Raysearch stigit med knappt 3 procent till 171 kronor.

Följ ämne och taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel