Prenumerera

Dousa: "Värsta scenariot är storskaligt handelskrig"

De olika scenarier som kan utspelas om hoten om Trumps handelstullar förverkligas har regeringen förberett sig inför enligt Benjamin Dousa, bistånds- och utrikeshandelsminister. Det säger han i Ekots lördagsintervju.

Clara Alanko
Clara AlankoReporter
Benjamin Dousa
"Det värsta scenariot är ju att det blir ett storskaligt handelskrig", säger Benjamin Dousa om Trumps handelstullar. Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 23 nov. 2024, 10:44Uppdaterad: 23 nov. 2024, 10:44
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I Ekots lördagsintervju säger bistånds- och utrikeshandelsministern Benjamin Dousa att regeringen har förberett inför ett flertal scenarion ifall Trumps hot om handelstullar skulle realiseras. Enligt Kommerskollegium kan svensk export till USA minska med 16 procent.

– Det värsta scenariot är ju att det blir ett storskaligt handelskrig som får WTO i gungning. Då kan det få dramatiska effekter på svenskt och europeisk BNP, säger Benjamin Dousa i intervjun.

Ministern menar dock att motåtgärder ännu inte är aktuellt, dessutom måste EU koordinera eventuella svar. Men om mötet i Bryssel i veckan då de europeiska handelsministrarna träffades, säger Dousa:

– Ingen av oss handelsministerkollegor vill införa tullar mot USA. Tvärtom, vi vill ju förstärka samarbetet med USA och vi går in med det här i en positiv anda.

Benjamin Dousa är också positiv till att minska beroendet av USA genom förhandlingar om ett handelsavtal mellan EU och Mercosur-länderna i Latinamerika. Inom EU råder oenigheter om avtalet, där bland annat Frankrike ställer sig kritisk.

– Jag bedömer att det finns ett stöd i EU för det. Det här är viktigt för Sverige, säger Dousa som hoppas att avtalet ska vara på plats till sommaren

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;