ECB: REHN SER NU FLER SKÄL FÖR RÄNTESÄNKNING I OKTOBER

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) ECB-rådsledamoten Olli Rehn sade på tisdagen att riktningen för penningpolitiken är tydlig, rapporterar Reuters.

"Räntesänkningarna har påbörjats och vår penningpolitiska hållning blir mindre restriktiv", sade han.

Rehn tillade att ECB-rådet kommer att besluta om takten och omfattningen på kommande räntesänkningar möte för möte.

Enligt hans egen uppfattning innebär inbromsningen i euroområdets inflation att det nu finns fler skäl som kan motivera en räntesänkning i oktober. Den senaste tidens försämrade tillväxtutsikter för euroområdet får också vågen att tippa över i riktning mot en oktobersänkning.

Olli Rehn påpekade dock att ECB bör noga bevaka data och göra en heltäckande analys före ett beslut.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;