TOPPNYHETER:

Efter miljardaffären: NCC:s vd öppnar för allt

Efter byggbolaget NCC:s försäljning av affärsområdet Industry för 8,2 miljarder kronor är den stora frågan vad bolaget ska göra med pengarna. Analytiker som deltog på onsdagens telefonkonferens lämnades dock med få svar.
– Jag kan tänka mig alla möjliga alternativ, sade vd Tomas Carlsson.
Bild på NCC-kontor.
NCC avvaktar besked om extrautdelning efter jätteaffären. Foto: TT

Försäljningen på 8,2 miljarder kronor förväntas ge NCC cirka 7 miljarder kronor i likvida medel.

Men hur mycket som NCC anser sig behöva för den återstående verksamheten och hur mycket som kan tänkas överföras till aktieägarna återstår att se.

– Det är givetvis en superrelevant fråga, som kommer att vara föremål för omfattande diskussioner innan vi har pengarna i handen, och jag antar även efter att vi har fått pengarna. Men det viktigaste nu är att se till att vi slutför affären och får pengarna. Vi återkommer till det i ett senare skede, svarade NCC:s vd Tomas Carlsson på en analytikerfråga.

Han uppgav vidare att NCC kommer att ha möjligheten till både investeringar och utdelning till aktieägarna, men att bolaget kommer återkomma i frågan längre fram.

Alla kort är på bordet

Tomas Carlsson valde istället att öppna dörren för ytterligare alternativ.

– Jag kan tänka mig alla möjliga alternativ. Jag kan tänka mig investeringar. Jag kan tänka mig M&A (förvärv). Jag kan tänka mig utdelning. Jag kan tänka mig aktieåterköp. Det kommer att bli en omfattande diskussion i styrelsen, och i slutändan även ett beslut på årsstämman, sade han.

EFN:s Martin Blomgren anser att NCC:s försäljning banar väg för en ”rejäl extrapeng till aktieägarna.”

Odin Fonder är via sin Nordenfond NCC:s fjärde största ägare och kontrollerar nära 3 procent av aktierna konstaterade för EFN att beskedet öppnar för en utdelning till ägarna.

– De har fått ett fint pris för affärsområdet. Nu kan de fokusera mer på det de önskar att fokusera på. Och det finns ju möjlighet att få utdelning i någon form som aktieägare, eller att de får mer kapital att använda på andra områden, säger förvaltaren Vigdis M. Almestad och tillägger att budet på Industry är högre än vad analytikerna väntat sig.

Ett kapitallättare NCC

Under telefonkonferensen lyfte Tomas Carlsson att NCC i och med försäljningen går mot att bli ett mer kapitallätt bolag, med ökad finansiell flexibilitet.

DNB Carnegies analytiker Simon Mortenson frågade om det innebär att NCC på sikt även kommer att avyttra sin fastighetsutveckling, som fortfarande utgör en stor del av NCC:s balansräkning. Det är dock inte aktuellt enligt vd:n.

– Det vi har inom fastighetsutveckling i dag är färdigställda och uthyrda fastigheter som vi har som mål att sälja. Men på grund av skiftet i marknaden och den lägre efterfrågan på kontorsfastigheter har vi fortfarande kvar dem i balansräkningen. På medellång sikt har vi för avsikt att sälja dem, sade han och utvecklade:
– Vi kommer att fortsätta med fastighetsutvecklingsverksamheten, men vi kommer att ha ett mer försiktigt tillvägagångssätt där vi försöker säkerställa vem som ska köpa fastigheterna innan vi startar projekt. Vi ska även ha en tydligare bild av vem hyresgästen blir innan vi startar projektet.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel