Ellen Hagström: Därför är Alexander Ernstberger ett Tiktok-fenomen

Ekobrottslingen Alexander Ernstberger har fått nytt liv på Tiktok. Ellen Hagström skriver om grischeran där "alla begår ekobrott ibland".

"I ett klimat där allt går att kapitalisera på – även ekobrott – är vägen tillbaka inte bara möjlig, utan nästan självklar", skriver EFN:s Ellen Hagström. Foto: Fredrik Hjerling
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

För någon vecka sedan befann jag mig på Svarta Hästen, schack- och vinbaren i Laroys källare.

Klientelet bestod av killar tillhörande generation Z iförda finance bro-uniform: väst från Patagonia eller Arc’teryx och jobb som, enligt dem själva, är ”transaktionstäta”.

Jag gjorde det enda rimliga i sammanhanget: det vill säga, lutade mig över schackbrädet och frågade – vad tycker ni om Alexander Ernstberger?

– Den största kungen i norra Europa! utbrast en av killarna.

Bland den kvinnliga kompiskretsen ses han kanske inte som kung, men definitivt som något av en sexsymbol.

– Undrar om han har blivit snyggare av att sitta i fängelse? frågar en vän.

För den som inte är kroniskt online kan detta låta osannolikt. Vi pratar väl fortfarande om ekobrottslingen Alexander Ernstberger som suttit bakom lås och bom på Kumla för att som vd för pensionsbolaget Allra ha lurat pensionssparare på otaliga miljoner?

Jo.

Men på Tiktok har han fått nytt liv som ansikte utåt för det trendande livsstilsbegreppet grisch (ett ord som kvalade in på nyordslistan 2024, definierat som ”framtoning som går ut på att se välbeställd ut”).

Grisch är helt enkelt vår tids stekare – eller brat, om man så vill.

Tiktok-fenomenet Ernstberger

För i grischeran är inte framgång nödvändigtvis kopplat till moral, utan till aura. Det handlar mindre om hur du tjänar dina pengar – och mer om hur du bär dem.

Alexander Ernstberger, med det bakåtslickade håret, den ljusblå skjortan och sin strategiska tystnad inför medierna, passar perfekt in i Tiktoks hjälteformat: mystisk, missförstådd och monetärt begåvad.

Att han suttit i fängelse? En karaktärsbyggande parentes. Att han lurat pensionssparare? En detalj man snabbt skrollar förbi. Viktigare är att han förkroppsligar en svensk version av ”hustle culture”, där juridiska gränser mest ses som tillfälliga hinder i jakten på nästa passiva inkomst.

Så när Alexander Ernstberger kliver ut i frihet är det inte otänkbart att han möts av en ny målgrupp. Inte revisorer eller jurister – utan följare. Beundrare. Möjliga samarbetspartner. Kanske startar han en podd. Eller en fond. Kanske båda.

Redan nu säljs Alexander Ernstberger-merch under parollen: ”Alla begår ekobrott ibland”.

I ett klimat där allt går att kapitalisera på – även ekobrott – är vägen tillbaka inte bara möjlig, utan nästan självklar.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;