TOPPNYHETER:

Episurf köper fastigheter för 845 miljoner kronor

Episurf Medical har ingått avtal om att förvärva en fastighetsportfölj från Botrygg i Linköping. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 845 miljoner kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.

Ilija Batljan är näst största ägare i Episurf. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

"Förvärvet tillför bolaget en portfölj av moderna samhällsfastigheter med hyresintäkter om cirka 67 miljoner kronor per år och ett NOI (nettodriftintäkter) om cirka 54 miljoner kronor", skriver bolaget.

Köpeskillingen finansieras genom emission av B-aktier om 220 miljoner kronor till en kurs om 0:055 kronor per B-aktie, en revers om 161 miljoner kronor med tolv månaders löptid, samt via bankfinansering, skriver bolaget.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel