TOPPNYHETER:

EQT:s guldägg byter vd igen – bäddar för jättenotering

För tredje gången på mindre än sex år byter EQT och Schörlingsfärens Anticimex vd och koncernchef. Rekryteringen av Munters tidigare vd Klas Forsström bäddar för en av de största noteringarna hittills på Stockholmsbörsen.
– På ett par års sikt är det helt klart så att vi ska vara klara för det, säger ordförande Jarl Dahlfors till EFN.
Collage med tre bilder: en leende man i kostym, en person i blå Anticimex-tröja sedd bakifrån och en man med glasögon i orange varselväst.
Anticimex ordförande Jarl Dahlfors har rekryterat Klas Forsström, tidigare vd på Munters. Foto: Pressbild/EFN

På tisdagen meddelade riskkapitalbolaget EQT och familjen Schörlings skadedjursbekämpare Anticimex att Munters tidigare vd Klas Forsström tar över som ny vd. Därmed lämnar Jussi Ylinen efter nästan exakt tre år på posten.

Enligt ordförande Jarl Dahlfors har rekryteringsprocessen pågått under en lägre tid.

– Det här har varit planerat en stund. Jag är jättenöjd med Jussi, men vi är ett bolag med tillväxt, i förändring och som närmar sig någon typ av börsnotering. Allt det sammantaget gjorde att vi började fundera på att hitta en ny koncernchef, säger han till EFN.

Två viktiga kriterier för vd-rekryteringen

Enligt ordföranden har bolaget haft två huvudkriterier under rekryteringen.

– Vi har letat efter det vi har kallat en “proven CEO”, det vill säga någon som verkligen har åstadkommit något med ett bolag och vi ville ha någon som har jobbat i aktiemarknaden, som har ett publikt track record, säger Jarl Dahlfors.

Så man ska se det här som ytterligare ett steg i att göra Anticimex börsfähight? 

– Absolut. Det är inte mitt beslut i slutändan, och det finns i dagsläget inga planer på en notering i närtid, men på ett par års sikt är det helt klart så att vi ska vara klara för det. Kan man då få en vd som har jobbat på den publika marknaden så är det en stor del. Det är en del nya arbetsuppgifter som börs-vd och kan man redan det så är det såklart en fördel för bolaget.

Under 2025 hade Anticimex en omsättning på 17,1 miljarder kronor, en ökning på 1,4 procent jämfört med året före. Medan ebita-marginalen förbättrades från 20,6 procent till 21 procent har tillväxten stannat av. Åren dessförinnan växte bolaget med 8,7 procent, 16,7 procent respektive 29,8 procent. 

Så vd bytet sker inte för att Anticimex har tappat fart?

– Nej, vi växer bra. Vi närmar oss 18 miljarder kronor vilket är en hisnande siffra när man tänker på att det var 3 miljarder när jag började 2015. Vi har hela tiden vuxit med bra fart och med förbättrad marginal. 

Sidan av en vit och blå skåpbil med Anticimex logotyp och namn, parkerad på snöig mark.
Anticimex omsatte 17,1 miljarder kronor i fjol. Foto: Pressbild

Missade omsättningsmålet för 2025

Enligt en artikel i Dagens industri från 2023 hade Anticimex då målet att nå en omsättning på 20 miljarder kronor till 2025. Enligt Jan Dahlfors beror det bommade målet på att förvärvstakten minskat de senaste 4–5 åren. 

– Det är primärt i USA där det är en större konkurrens och högre priser. Många har sett vad vi har gjort i USA och då har det kommit in många nya spelare som har lett till ett tryck uppåt på priserna, säger han och fortsätter:

– Det tror jag ger sig efter en stund. Vi är inte stressade utan gör rätt förvärv.

Organiskt har bolaget stadigt vuxit med mellan 4 och 5 procent de senaste åren.

Jarl Dahlfors var själv vd för Anticimex åren 2015–2022, då han klev upp som ordförande. Ersättaren Staffan Pehrson petades efter bara 18 månader och då internrekryterades Jussi Ylinen till posten. Tre år senare lämnar nu även denne.

Har ni gjort felrekryteringar?

– Staffan var ju inne i ungefär 18 månader eftersom det inte funkade av olika skäl. Men Jussi var absolut inte en felrekrytering, han har gjort ett väldigt bra jobb i tre år, som varken är lång eller kort tid som vd. Precis som i idrottens värld så behöver man ibland stärka upp laget. Det har varit en väldigt bra tid med Jussi men nu tyckte jag att det var läge att göra nästa grej.

Fick upp ögonen för Munters vd: ”Ren tur”

Enligt Jarl Dahlfors fick bolaget upp ögonen för Klas Forsström under våren och hade ett första möte ungefär samtidigt som det blev känt att den senare skulle lämna som vd för Munters i mars.

– Det var egentligen ren tur, när vi träffades första gången hade han redan haft samtal med Munters om att han ville göra någonting annat.

Klas Forsström har en lång bakgrund på verkstadsjätten Sandvik där han befordrades till affärsområdeschef och till medlem av ledningsgruppen av dåvarande vd Björn Rosengren. Björn Rosengren är numera ordförande i Schörlingbolaget Hexagon.

Hade Björn Rosengren del i rekryteringen?

– Han var referens såklart. Björn är en fantastisk person och om han ger en god referens så vet man att det är en bra person.

Drömnotering – men skulden måste ner

Anticimex har länge ansetts som en drömnotering på Stockholmsbörsen. Bedömningar i marknaden pekar på en värdering på drygt 100 miljarder kronor. Det skulle göra Anticimex till en av de största noteringarna på Stockholmsbörsen hittills.

Det kan jämföras med att EQT köpte Anticimex från Ratos år 2012 för 2,9 miljarder kronor.

2019 klev familjen Schörlings Melker Schörling AB in som ägare och under 2021 var bolaget nära en notering, men i slutändan valde EQT att behålla det utanför börsen.

Enligt Jarl Dahlfors uppgår Anticimex nettoskuld till omkring 30 miljarder kronor, vilket ger en skuldsättning på sex gånger ebitda. För att gå till börsen behöver skuldsättningen komma ned.

– Skuldsättningen behöver halveras i grova drag, men det vet huvudägarna om att det behöver skjutsas till mer kapital, det finns med i planen, säger han och fortsätter:

– Den struktur du jobbar med i privat miljö bygger på att du kan ta större skuld och har du då rätt kassaflöden så blir avkastningen på kapital fantastisk. Det är Anticimex ett skolboksexempel på. Det finns därför inga skäl för oss att ta ned skulden i dag, men i anslutning till en notering blir det ett projekt.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel