Ericsson i åttaårigt avtal med Vodafone – värt 12,5 miljarder

Telekombolaget Ericsson har tecknat ett åttaårigt avtal med Vodafone Three i Storbritannien värt 12,5 miljarder kronor. Affären sker inom området Networks, som tyngde Ericsson under andra kvartalet.

Ericssons vd Börje Ekholm ser glad ut.
Ericssons vd Börje Ekholm Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

På måndagen annonserade Vodafone Three att de sluter ett åttaårigt avtal med Ericsson och Nokia.

Vodafone Three är ett samriskbolag mellan telekomjätten Vodafone och CK Hutchison-ägda Three. Avtalet är på 2 miljarder pund, motsvarande runt 25 miljarder kronor. 12,5 av dessa går till Ericsson.

Ekholm: Stolta över samarbetet

Ericssons vd, Börje Ekholm, kommenterar avtalet i pressmeddelandet.

– Vi är stolta över att samarbeta med VodafoneThree som deras huvudleverantör för att förse dem med de mest avancerade programmerbara nätverksprodukterna, mjukvaran och lösningarna i världen, säger han.

Ericssons uppkoppling kommer att täcka de fyra brittiska städerna London, Edinburgh, Cardiff och Belfast. Även andra större städer, inklusive Leeds, Sheffield, Bristol, Aberdeen, Hull och Bournemouth kommer att täckas i utbyggnaden.

Bakslag för Samsung

De första installationerna planeras att påbörjas inom kort, uppger bolaget.

Vodafone Three siktar på att nå en 99,95-procentig täckning av 5G Standalone-nätet i hela Storbritannien senast 2034.

I Bloomberg beskrivs avtalet som ett bakslag för sydkoreanska Samsung, som kämpat med att nå marknadsandelar för mobilnätet.

Networks tyngde i Q2

Under det andra kvartalet redovisade Ericsson en omsättning på 56,1 miljarder kronor – något lägre än analytikernas förväntningar. Däremot överträffade bolaget prognoserna på den justerade rörelseresultatraden.

För Networks, Ericssons största affärsområde som levererar utrustning och system för mobilnät, minskade försäljningen dock mer än väntat.

Sedan årsskiftet har aktien backat med lite drygt 15 procent.

Ericsson omsättning 2024 (2023)

  • 247,9 miljarder kronor (263,4 miljarder kronor)

Ericssons fem största ägare (procent av kapital)

  1. Investor: 9,9 procent

  2. Vanguard: 5,3 procent

  3. Cevian Capital: 4,6 procent

  4. BlackRock: 2,7 procent

  5. Hotchkis & Wiley Capital Management LLC: 3,3 procent

Källa: Holdings 22/9

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;