Essity köper upp amerikanska Edgewell

Hygienbolaget Essity har tecknat avtal om att förvärva Edgewell till ett värde av cirka 340 miljoner dollar, motsvarande cirka 3,2 miljarder kronor.

Essity Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Essity kommer att köpa den så kallade feminine care-verksamheten – intimprodukter för kvinnor – i Nordamerika som omfattar varumärkena Carefree, Stayfree och o.b. i USA, Kanada och Karibien.

Företaget kommer även att köpa de globala rättigheterna till underklädesmärket Playtex och en fabrik i Dover, USA.

– Jag ser fram emot att vidareutveckla dessa välkända varumärken med hjälp av vårt etablerade framgångsrecept inom Feminine Care. Med förvärvet bygger vi en starkare verksamhet inom personal care i Nordamerika, i linje med vår strategi att fokusera på kategorier med hög avkastning i attraktiva geografier, säger Ulrika Kolsrud, VD och koncernchef för Essity, i ett pressmeddelande.

Affären väntas slutföras under 2026 års första kvartal.

Edgewell redovisade under den 12-månadersperiod som avslutades i juni 2025 en nettoomsättning på cirka 2,5 miljarder kronor. Bolaget har 500 anställda, främst i delstaten i Delaware.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel