TOPPNYHETER:

EU-budget ska kapas med hundratals miljarder euro

Den kommande EU-budgeten kommer att kapas med hundratals miljarder euro jämfört med det ursprungliga förslaget.
Det uppger ett dussin diplomatkällor som Politico varit i kontakt med.
En kvinna i blå kavaj talar vid ett podium i en sal med EU-flaggor.
Europeiska kommissionens ordförande Ursula don der Leyen. Foto: TT

EU:s nuvarande ordförandeland Irland kommer att presentera det reviderade förslaget på lördag, vilket bäddar för intensiva diskussioner bland EU-ledarna på nästa veckas toppmöte.

Enligt källorna minskar budgeten med mellan 100 och 200 miljarder euro. Flertalet länder, däribland Sverige och Tyskland, har lobbat för att budgeten ska kapas med flera hundra miljarder euro från det ursprungliga förslaget på 2.000 miljarder euro. Att budgeten nu uppges minska är ett försök att göra Tyskland nöjt, enligt källor.

Majoriteten av EU-länderna vill dock inte se nedskärningar. 17 länder gjorde i förra veckan ett gemensamt uttalande där de motsatte sig nedskärningar inom jordbruk och regional utveckling. Irlands plan ska vara att skydda dessa områden från stora nedskärningar för att tillmötesgå dessa länder.

I stället väntas nedskärningar inom andra områden, bland annat i fonden "Global Europe", EU:s fond på 200 miljarder euro för bland annat bistånd. Nedskärningar planeras också i den europeiska konkurrenskraftsfonden och inom administration.

De länder som vill skära ned på budgeten har dock varnat för att skona jordbruket och sammanhållningspolitiken. De anser att medel bör styras om mot "nya utmaningar" som försvar och konkurrenskraft.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel