EU förbereder åtgärder för att stödja kemikalieindustrin
Det skriver Politico.

EU-ledare kommer diskutera ett förslag att begränsa det kinesiska utbudsöverskottet vid ett toppmöte 18-19 juni. Men Bryssels byråkrati rör sig långsamt och att ta fram potentiella åtgärder kan ta allt från månader till år. Europas kemikalieproducenter menar att de inte har tid.
“Hela sektorn blöder” säger Rudy Miller vice-vd för det belgiska kemikalieföretaget Vynova.
Vynova brukade vara Europas näst största producent av polyvinylklorid, eller PVC, ett mångsidigt plastmaterial som används för bland annat VVS-rör och isolering för kablar.
Men inte längre. Vynova menar att de pressas av konkurrens från Kina, som så sent som 2019 var en nettoimportör av PVC.
Tre av Vynovas fabriker är föremål för rättsliga omstruktureringsprocesser, samtidigt som företaget lämnat in ett antidumpningsklagomål mot sina kinesiska konkurrenter, men ingen utredning har inletts.
Kemikalielobbyn Cefic uppskattar att den europeiska kemikaliesektorn förlorat 10 procent av sin kapacitet och 20.000 jobb de senaste tre åren. Samtidigt ökar Europas beroende av importerade kemikalier, där 31 procent av de kemikalier som konsumerades i blocket 2023 kom från leverantörer utanför EU, upp från 22 procent 2013.
EU-kommissionen undersöker nu en rad alternativ för att rädda företag som Vynova. Bland annat diskuteras importrestriktioner och riktade tullar mot kinesiska producenter.
Trots de diskuterade åtgärderna är Miller oroad för att Vynova redan kan ha gått i konkurs när de blir effektiva.
Kemikalier är avgörande insatsvaror i allt från ammunition till batterier och bilar. Beslutsfattare oroar sig för att EU:s växande beroende av Kina kan göra unionen sårbar om denna leverans någon gång skulle strypas.

