EU och Nato i bråk: ”Revirkrig”
En konflikt har blossat upp mellan Nato och EU.
Tjänstemän beskriver det som ett ”revirkrig” om hur den nya militära upprustningen ska hanteras.
– Det handlar om vem som ska styra uppskalningen av produktionen, säger en källa till Financial Times.

Hot och krav från USA:s president Donald Trump har satt fart på en europeisk upprustning på omkring 1 000 miljarder dollar per år.
Men nu är Nato och EU oense om hur pengarna ska hanteras, enligt tjänstemän som Financial Times talat med.
Den USA-ledda försvarsalliansen Nato har under en längre tid motsatt sig att EU tar på sig befogenheter som rör försvaret.
Samtidigt har Trumps krav på upprustning i Europa tvingat fram en översyn av politiken kring vapenproduktionen, vilket är ett område där EU sitter på mer expertis än Nato.
Vägen framåt skiljer
Financial Times skriver att en central fråga i konflikten handlar om vilken roll amerikanska vapen ska spela i upprustningen. Nato uppges bland annat motsätta sig EU:s linje om att köpa ”europeiskt”.
– Det pågår ett revirkrig kring den försvarsindustriella politiken. Det handlar om vem som ska styra uppskalningen av produktionen, och vilken påverkan det får på vilka vapensystem Europa kommer att använda i framtiden”, säger en av tjänstemännen till Financial Times.
Giuseppe Spatafora, forskningsanalytiker vid European Union Institute for Security Studies, säger till tidningen att både Nato och EU är överens om behovet av att Europa tar på sig ledartröjan när det kommer till försvaret av kontinenten, men hur det ska gå till skiljer sig åt.
Han säger vidare att EU vill ”främja försvarsindustriellt” samarbete inom Europa.
– För Nato måste den försvarsindustriella politiken förbli transatlantisk.
Källor uppger vidare att Europeiska försvarsindustrigrupper har uttryckt frustration över de ”ständiga motsättningarna” mellan EU och Nato.



