EU planerar lagändringar för att skydda sig mot Kina

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
EU-kommissionen avser att föreslå ändringar i lagstiftningen kring typgodkännanden av motorfordon och utländska subventioner, vilket uppges kunna ge bättre förutsättningar att hantera de ekonomiska risker som är förknippade med viss import.
Kommissionen sägs också ändra lagstiftningen om tvångsarbete och direktivet om företagshemligheter, något som väntas underlätta för företagen att ändra sina leveranskedjor inom den inre marknaden, samtidigt som det blir svårare för vissa leverantörer att få tillträde till marknaden.
Förslagen ses som en del av EU-kommissionens strategi att bättre skydda den inre marknaden. EU:s handelsunderskott med Kina uppgick förra året till 360 miljarder euro och det väntas fortsätta växa.
Åtgärderna väntas presenteras som en del av ett större paket i mitten av december
Följ ämne och taggar
