Familjeföretaget transporterar tunga affärer – i snigelfart
I ena änden finns Siemens Energy i Finspång som tillverkar gigantiska turbiner. I andra änden, tre mil bort, finns Norrköpings hamn. Men hur får man 250 ton tunga och 20 meter långa turbiner från den ena platsen till den andra? Det var utmaningen familjeföretaget Tunghantering i Norrköping bestämde sig för att lösa.

Norrköping vill vara en nationell knutpunkt för godstransporter och Östsvenska handelskammaren kallar staden för logistikens Mekka. För det krävs transportföretag, och ett av de mest nischade är Tunghantering i Norrköping AB, ett bolag som just stängt av halva staden för att köra gigantiska turbiner från Siemens Energy till Norrköpings hamn.
– Vi har ett par tuffa år bakom oss då vi valt att investera stort för att klara den här typen av dispenstransporter. Det var vågat, men jag är jäkligt glad att vi trodde på oss själva och gjorde det, säger Jerry Melin, vice vd och verksamhetsansvarig.
Den som försökte köra bil genom Norrköping nattetid förra veckan gjorde förmodligen fel val, såvida man nu inte var ute efter att bli stoppad, och sedan ägna en god stund åt att se dessa specialtransporter sakta ta sig genom staden. Elledningar, lyktstolpar, trafikskyltar, till och med spårvagnsledningar plockades ner för att ge plats åt transporterna.
Halvårs planering
När man hör måtten förstår man varför: totalt väger ekipaget 350 ton, är 50 meter långt, 8 meter högt och 6,5 meter brett. Enbart turbinen väger 250 ton och är 20 meter långt. Det är inga små saker med andra ord.
– Vi har ägnat det sista halvåret åt att planera det här. Då har vi ändå många års erfarenhet i ryggen och Norrköping är vår hemstad som vi känner utan och innan, säger Jerry Melin.

Det handlade totalt om tre transporter, samtliga förlöpte bra och turbinerna ankom Norrköpings hamn enligt plan. Nu väntar ytterligare fem liknande transporter mellan Finspång och Norrköpings hamn innan sommaren, och förmodligen många mer i en nära framtid. Siemens Energy har berättat om en stark expansion där man ska anställa över tusen personer de närmsta åren.
– Siemens är en stor kund till oss, men det finns fler som behöver den här typen av transporter. Vi ser väldigt positivt på framtiden.
Tunga investeringar
Tunghantering i Norrköping har funnits sedan tidigt 80-tal, då Jerrys pappa Roberth ”Robban” Melin startade åkeriet. Redan från början handlade det om tunga transporter, men utvecklingen mot den här typen av specialtransporter har ökat under senare år. Omsättningen har legat runt 55 miljoner kronor per år de senaste tre åren, alla siffror pekar på svart – utom vinstmarginalen.
– I valet mellan att ge oss själva utdelning och återinvestera har vi valt att göra det senare, i en rätt aggressiv takt, säger Jerry Melin.
De senaste åren har bolaget investerat ungefär 25 miljoner kronor i verksamheten. Mest pengar har lagts på en så kallad SPMT som bolaget köpte in 2025. SPMT står för self-propelled modular transporter. I det fallet är en stor trailer med egen motor och 18 hjulpar som styrs med en fjärrkontroll. Det var med en SPMT som kyrkan i Kiruna flyttades förra året.
Specialiserad hamn
På det här sättet blir transportfordonet kortare, annars skulle en transport av det här slaget behöva minst en lastbil, möjligen två, för att ta sig fram. Men den kanske största fördelen är att den även kan röra sig fritt i alla leder, en nödvändighet när man ska ta sig genom esplanader, rondeller och korsningar centralt i en större stad. Transporterna går dock långsamt, runt fem kilometer i timmen.
– Godset vi ska transportera blir allt större och städerna allt trängre, då är det här enda sättet att lösa det, säger Jerry Melin.
Förutom Siemens är ABB, Hitachi Energy och Eon stora kunder till Tunghantering i Norrköping. Men minst lika viktigt som industrin är Norrköpings hamn, som bland annat specialiserat sig på just stora projektlaster.
Rent praktiskt mellanlandar ofta transporterna på det tidigare militärflygfältet Bråvalla i utkanten av staden. Där ställs transformatorer, turbiner, stålrullar eller vad det må vara, in i tält i väntan på vidare transport till hamnen. Den förvaringen sköts av ett annat Norrköpingsföretag, logistikföretaget Almroths.
Hur ser framtiden ut för Tunghantering i Norrköping?
– Det är ingen hemlighet att vår bransch varit hårt pressad, men vi ser väldigt positivt på vår framtid. Vi har trott på oss själva, vågat nischa oss, och det betalar sig nu, säger Jerry Melin.
– Jag säger inte att vi saknar konkurrenter, men det är betydligt färre än om vi skulle köra grustransporter. Alla transporter är priskänsliga, men med specialtransporter som planeras i månader är det kanske inte kronor och ören som avgör affären utan att man faktiskt kan utföra arbetet med hög kvalitet. Vi kommer göra ett bra 2026 och tror att kommande år blir bra de med.



