Prenumerera

FED: BÖR NU GÅ GRADVIS FRAM MED SÄNKNINGAR - MUSALEM

Publicerad: 30 sep. 2024, 05:32Uppdaterad: 30 sep. 2024, 05:32
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Federal Reserve bör efter sin 50-punkterssänkning återgå till att sänka räntan "gradvis".

Det sade Alberto Musalem, Fed-chef i St Louis, till Financial Times.

Han sade att ekonomin kan reagera "mycket livfullt" på mindre strama finansiella förhållanden, och öka efterfrågan och förlänga centralbankens väg mot att få inflationen till 2 procent.

"För mig handlar det om att lägga på bromsen i detta läge. Det handlar om att göra penningpolitiken gradvis mindre stram", sade han.

Musalem, som stöttade 50-punkterssänkningen i september, erkände att arbetsmarknaden kylts av, men är positiv om utsikterna givet låga varseltal och underliggande styrka i ekonomin. Aktiviteten hos företagen är generellt solid, och stora varsel är inte att vänta i närtid.

Men det kan finnas risker som gör att de behöver gå snabbare fram med sänkningar.

"Jag är medveten om att ekonomin kan försvagas snabbare än vad jag tror och att arbetsmarknaden kan försvagas snabbare. Om så sker så kan det bli lämpligt att sänka räntan i snabbare takt", sade han.

Generellt så ser han riskerna mot långsammare utveckling i ekonomin kontra en snabbare som i stort sett balanserade, och nästa räntebeslut kommer bero på data vid det tillfället.

Feds nästa policymöte är den 6 november, dagen efter presidentvalet.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;