Prenumerera

Förhandlingarna drar ut på tiden – Volkswagen tvekar

Diskussionerna om att ge mer pengar till krisande Northvolt pågår för fullt.
Men den största ägaren Volkswagen har fortfarande inte bestämt sig, enligt en källa till Ekot.
– Något besked måste komma relativt snart, säger en person med insyn till SR.

Eric Emanuelsson
Eric EmanuelssonRedaktionschef
Volkswagen tvekar med att gå in med ytterligare pengar i Northvolt, enligt uppgifter till Ekot.
Publicerad: 15 okt. 2024, 12:36Uppdaterad: 15 okt. 2024, 15:38
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Under måndagen kom beskedet att Northvolt klarade av att betala sina skatter och avgifter till Skatteverket, en summa på cirka en kvarts miljard.

Samtidigt pågår arbetet med att få in pengar i den nyemission som bolaget nu vill lyckas lösa. Enligt tidigare medieuppgifter har bolaget säkrat cirka 1,7 miljarder kronor - men det är långt ifrån det belopp på cirka 15 miljarder som man vill ha in. Ingenting är inte heller klart än, utan det har talats om muntliga överenskommelser.

Volkswagen är största ägare i Northvolt med drygt 20 procent av aktierna. Men biltillverkaren har fortfarande inte bestämt sig om de är beredda att putsa in ännu mer pengar i det svenska bolaget.

– Det är vissa parter som än så länge inte har sagt ja till finansieringslösningen, säger en källa till Ekot.

Northvolt köpt sig lite mer tid

En av dessa ska vara Volkswagen. Anledningen till att biltillverkaren tvekar tros vara på grund av egna problem, enligt Ekot.

Bilindustrin i Europa har haft det motigt på sistone och i fredags släppte Volkswagen siffror som visade att leveranserna av bilar sjönk under januari till september i år, jämfört med samma period förra året.

– Efter nio månader är Volkswagen-koncernens leveranser cirka tre procent lägre än samma period förra året i en marknadsmiljö som är fortsatt utmanande, berättade Marco Schubert, medlem i koncernens utökade verkställande kommitté för försäljning.

Enligt uppgifter till Ekot måste ett besked kring pengafrågan komma "relativt snart", men faktumet att Northvolt betalade skatten och avgifterna under måndagen har förlängt tidsfristen något.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;