Qatars första LNG-fartyg har passerat Hormuzsundet
För första gången sedan kriget mellan Iran och Israel bröt ut har ett qatariskt fartyg fraktat med naturgas tagit sig genom Hormuzsundet, rapporterar Bloomberg. Passagen ses som ett tecken på att flödet av naturgas mot världsmarknaden kan vara på väg att öka.

Det rör sig om fartyget Al Kharaitiyat, som lastade i Qatar tidigare denna i maj och enligt spårningsdata nådde Omanbukten under söndagen på väg mot Pakistan. Fartyget ska ha valt den norra rutten genom sundet, längs den iranska kusten.
Passagen kommer efter samtal mellan iranska, pakistanska och qatariska tjänstemän. Enligt uppgifter till Financial Times ska Iran ha gått med på att underlätta en begränsad mängd LNG-transporter för att hjälpa Pakistan att hantera sin gasbrist.
Qatars produktion stoppad
Qatar, världens näst största producent av naturags, stoppade sin produktion i mars efter att gasanläggningen Ras Laffan drabbats av iranska missil- och drönarattacker. Qatar Energy deklarerade force majeure på sina LNG-kontrakt i början av mars.
I spåren av konflikten har naturgaspriserna stigit kraftigt.



