Fransk ränterusning ökar risken för historiskt ECB-ingripande
Enligt Bloomberg löper ECB allt större risk att dras in i ett ”mardrömsscenario” som tvingar centralbanken att ingripa och använda nödåtgärden TPI för första gången.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Under fredagen har räntan för 10-åriga franska statsobligationer stigit till 4,90 procent.
Räntan för Tysklands dito är 3,46 procent och under dagen har skillnaden mellan dem enligt Bloomberg hunnit nå knappt 153 punkter – den största differensen sedan 2011.
För ECB bedöms nu risken öka för att för första gången behöva använda skyddsåtgärden TPI (Transmission Protection Instrument), som togs fram 2022 efter turbulens på den italienska obligationsmarknaden.
TPI ger centralbanken möjlighet att köpa upp euroländers statsobligationer med löptider på 1–10 år på andrahandsmarknaden utifrån en bedömning att rörelser på obligationsmarknaden är obefogade, för att på så sätt åstadkomma en utjämning och se till att räntebesluten i Frankfurt får liknande effekt för samtliga euroländer.
Växande gap befogat
Det råder delade meningar om huruvida villkoret ”obefogade ränterörelser” uppfyllts vad den franska rusningen beträffar, och ECB beskrivs vilja undvika ett scenario där centralbanken ger sken av att hjälpa enskilda euroländer med finansiering av sina budgetunderskott.
– Den växande spreaden är befogad givet den penningpolitiska hållningen och den politiska osäkerheten, säger Danke Banks chefsstrateg Piet Christiansen till Bloomberg.
SEB:s makrostrateg Gustav Helgesson är av samma uppfattning vad den franska räntan beträffar i en intervju med EFN på fredagen:
– Där har marknaden dragit öronen åt sig och satt en riskpremie gällande offentliga finanser.
Marion Le Morhedec, ränteinvesteringschef vid Fidelity International tror dock att ECB inte kommer att ha något annat val än att ingripa och använda sitt TPI-verktyg.
– De pratar med aktörer på marknaden hela tiden, inklusive hedgefonder. De vill verkligen förstå vad som händer och de är redo att göra vad som än krävs för att undvika någon omfattande turbulens.
10-årsräntor i de största euroländerna
Frankrike: 4,88 %
Italien: 4,60 %
Tyskland: 3,46 %
Källa: CNBC, 2 oktober kl. 18.24


