Banktoppen varnar för kraftigt AI-bakslag
Ett bakslag för AI-bolag kan vara nära förestående, enligt David Salomon, vd på Goldman Sachs. Han höjer ett varningens finger gällande de höga värderingarna av AI-bolag.
– Jag skulle inte bli förvånad om vi under de kommande 12 till 24 månaderna ser en nedgång, säger han.

Goldman Sachs vd David Solomon varnar för att de globala börserna kan stå inför en kraftig nedgång inom ett till två år, efter att ha drivits till rekordnivåer av AI-entusiasm. Det rapporterar CNBC.
– Marknader går i cykler. När en ny teknik accelererat snabbt och skapat mycket kapitalbildning och många nya bolag, har marknaden ofta sprungit före potentialen. Då får vi både vinnare och förlorare, sade Solomon under Italian Tech Week i Turin på fredagen.
Han jämförde utvecklingen med internets genombrott i slutet av 90-talet, som banade väg för dagens techjättar – men också ledde till stora förluster, det som idag kallas för dotcom-bubblan.
– Jag skulle inte bli förvånad om vi under de kommande 12 till 24 månaderna ser en nedgång på aktiemarknaden. Mycket kapital kommer inte att ge avkastning, och när det sker kommer investerarna inte att må bra, sade han.
AI-boomen draglok på börsen
AI-boomen har de senaste åren drivit upp de amerikanska börserna kraftigt, där bolag som Microsoft, Alphabet, Palantir och Nvidia gått i bräschen. Samtidigt växer oron för att rekordvärderingarna bygger på alltför mycket spekulation.
Trots varningarna framhöll dock Goldman-chefen att han ser enorm potential i AI.
– Jag sover gott. Jag är inte orolig varje kväll för vad som händer härnäst. Det mest spännande är att teknologin expanderar, nya bolag startas och att AI i företag kan bli väldigt kraftfullt, säger Solomon.
Han får medhåll från Amazon- grundaren Jeff Bezos, som menar att AI-bubblan i längden kommer att vara gynnsam för samhället. Bezos menar att man måste skilja mellan en finansiell och en industriell bubbla.
– Industriella bubblor är inte alls lika dåliga, de kan till och med vara bra. När dammet lagt sig och man ser vilka som är vinnare, då drar samhället nytta av uppfinningarna. Det är vad som kommer att hända här också. Det här är på riktigt. Fördelarna för samhället av AI kommer att bli gigantiska, sade Bezos under samma event.
Följ taggar
