TOPPNYHETER:

Gotlandsbolagets vd svarar efter Schulmans kritik: ”Vilseledande debatt”

Alex Schulmans biljettpriskritik rör inte Gotlandsbolagets vd Björn Nilsson i ryggen.
Värre är den tröga handeln i aktien, som inte fått fart trots junis aktiesplit. Nu hoppas vd att ett listbyte ska göra jobbet.
– Jag hoppas att det är något som kommer att få upp intresset för aktien mer än den här splitten kanske har resulterat i, säger han till EFN.
Man i mörk kostym och randig slips sitter vid ett skrivbord på ett modernt kontor och gestikulerar medan han talar.
Gotlandsbolagets vd Björn Nilsson. Foto: Karl Melander

En besvikelse. Så beskrev Gotlandsbolagets vd Björn Nilsson junimånaden i dagens rapport. Trafiken var svagare än väntat för Destination Gotland – bolaget som har färjetrafiken till och från ön.

– Vi vet inte riktigt varför. Det var framför allt vecka 27 som var svag vilket kan bero på väder och vind. Samtidigt har det varit en trend att många bestämmer sig för att resa senare än vad de har gjort tidigare. Vi har även sett att de mer populära avgångarna och de som är dyra har ökat jämfört med de billigare avgångarna.

Samtidigt har den senaste tidens debatt kring Gotlandsbolaget handlat om biljettpriserna, efter en DN-krönika av medieprofilen och författaren Alex Schulman, som har semesterboende på ön.

Rubriken på krönikan var ”Det är för jävligt att Destination Gotland håller på att förstöra ön”.

”Destination Gotland själva har tvingats svara på den frågan en hel del gånger senaste tiden. Senast för ett par veckor sen när en bindgalen Stefan Sauk satt i sin bil och läste lusen av rederiet, för att de tar såna överpriser samtidigt som de får 500 miljoner i statligt stöd och dessutom tar ut många hundra miljoner i vinst varje år”, skrev Alex Schulman i krönikan.

Porträttfoto av en man framför blå bakgrund. Han bär en mörkblå skjorta och ett halsband.
Alex Schulman kritiserade Gotlandsbolaget i en krönika i Dagens Nyheter. Foto: TT Nyhetsbyrån

Det är något som Björn Nilsson drar sig för att kommentera.

– Vi kommenterar inte sådana typer av utspel. Vi har en väldigt konstruktiv dialog med Trafikverket och staten kring det avtal som vi har och de krav som vi behöver uppfylla. Det är avtalsbunden trafik som vi sköter och sen om man är engagerad och tycker och tänker saker så får man väl göra det.

Men delar du bilden?

– Jag har inte läst det själv, men jag tycker att debatten är vilseledande då vi är ett stort bolag med många olika aktiviteter. 

Aktiesplitten har inte gett resultat

När EFN senast träffade Björn Nilsson var det på den rekordstora årsstämman. Då var hans huvudbry primärt den låga omsättningen och likviditeten i aktien. I samband med årsstämman togs därför ett beslut om att göra en aktiesplit – och dela aktien på tio.

Splitten genomfördes i mitten på juni men har hittills inte gett något resultat.

– Handeln har varit väldigt begränsad. Men vi har sagt i rapporten att vi tittar på att ändra lista från Nasdaq First North till Nasdaq Stockholms huvudlista och jag hoppas att det är något som kommer att få upp intresset för aktien mer än den här splitten kanske har resulterat i. Så likvidititeten och omsättningen har inte ökat nämnvärt.

Vad kan du göra i vd-rollen nu för att få till en ökad likvidititet?

– Vi har ju historiskt sett varit väldigt inaktiva med kapitalmarknaden generellt sett. Men med min bakgrund inom riskkapitalbranschen ser jag ett ansvar i att öka den visibiliteten och interaktionen med kapitalmarknaden.

Under kvartalet framgår det att man tecknat ett avtal om en låneram om upp till 1 200 miljoner kronor vilket, enligt bolaget ska, stärka den finansiella handlingsfriheten ”i en expansiv fas”.

– Vi har gått från att vara ett bolag med en stor kassa till att nu vara ett bolag som kommer att finansieras både genom eget kapital men också med lån. Det skapar en ny exponering not nya finansiärer som vi inte har sett tidigare.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel