Hackervåg mot Wall Street: "Kan få stora problem"
– Alla behöver höja sin säkerhetsnivå rejält, säger Will Willson, vd för it-säkerhetsbolaget Antithesis, till Bloomberg.

I veckan har hackare slagit till mot amerikanska förvaltare och hedgefonder, bland annat genom så kallade "vishing"-försök. Vishing, eller vocie phishing, innebär att hackare använder AI för att imitera röster i telefonsamtal eller röstmeddelanden för att lura anställda att lämna ut känslig information eller ge åtkomst.
Enligt Bloomberg ska attackerna framför allt riktat sig mot informationssystem.
Will Willsson, vd på Antithesis, menar att finansbranschen under årtionden har kommit undan med bristande mjukvarusäkerhet, eftersom den kompetens och kunskap som krävdes för att genomföra cyberattacker var specialiserad och sällsynt.
– Det skrämmande med dagens AI-system är att de har gjort den här förmågan tillgänglig för alla och möjliggjort attacker i stor skala, säger han till Bloomberg och tillägger:
– Alla kommer att behöva höja sin säkerhetsnivå rejält. Annars kan de få stora problem.
