Han kan bli ny ECB-chef – varnar för inflation och höga skulder

Två kandidater återstår i valet av ny chef för Europeiska centralbanken. Nu varnar kandidaten Pablo Hernandez de Cos för kvardröjande inflationsrisker till följd av höga energipriser, och lyfter ett varningens finger för historiskt höga skuldnivåer i vissa medlemsländer, rapporterar Bloomberg. På måndag inleds de avgörande diskussionerna om vem som ska efterträda Christine Lagarde.
Pablo Hernandez de Cos är en av de två kandidaterna för ordförandeposten
Pablo Hernandez de Cos är en av de två kandidaterna för ordförandeposten Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Hämta EFN:s app för iOS och AndroidGratis för iOS och Android: nyheter, analyser, börs, video, podd. Ladda ner gratis

Den 29 oktober meddelade ECB:s ordförande Christine Lagarde att hon ämnar att avgå i förtid i februari 2027. Sedan dess har två huvudkandidater seglat upp om chefsposten Klas Knot och Pablo Hernandez de Cos. Nu har den sistnämnde deltagit i en intervju med schweiziska tidningen Tages-Anzeiger.

Där menar han på att de så kallade andrahands-effekterna, där företag och arbetstagare höjer priser och lönekrav på grund av energikostnader, än så länge inte uppstått.

– Men det ursprungliga hoppet om att kriget snart skulle ta slut, och att energipriserna därmed skulle falla, har inte infriats. Så vi måste förbli vaksamma på inflationsrisker, sa Hernandez de Cos.

Hernandez de Cos, som för närvarande leder den Basel-baserade Bank for International Settlements (BIS) och tidigare ledde den spanska centralbanken i sex år, uttryckte även oro över höga skuldnivåer i vissa ekonomier – en riskfaktor i en period då lånekostnaderna sannolikt kommer att stiga ytterligare.

– Vissa länder har ihållande höga budgetunderskott trots att den offentliga skuldsättningen redan har nått historiska nivåer. Högre räntor ökar också kostnaden för att betala räntor och amorteringar på den skulden, sa han.

Hernandez de Cos avböjde att kommentera sin kandidatur direkt i intervjun.

Fokus på toppmötet

Finansministrarna i euroområdet ska diskutera kandidaturerna till nästa ECB-ordförande på måndag, hittills ser det ut som att Hernandez de Cos enda rival om posten är nederländaren Klaas Knot, som bland annat varit chef för den nederländska centralbanken i fjorton år.

Medan euroområdets 21 finansministrar kommer att bedöma kandidaterna på måndag ligger det slutgiltiga beslutet hos Europas ledare. Det sätter strålkastarljuset på ett informellt toppmöte planerat till den 13 november och ett särskilt sådant den 26–27 november.

FinansmagasinetUnika analyser, intervjuer och reportage – från 225 kr/mån. Bli prenumerant
Nästa Artikel