Analytikern: Svårbedömt läge efter Saabs nedgång
På måndagen stod det klart att EU ska investera i amerikansk försvarsindustri. Europeiska försvarsaktier faller på beskedet, men betydelsen kan vara marginell för de europeiska bolagen, rapporterar Placera.

Europeiska försvarsbolag faller på måndagen efter att EU:s nya handelsavtal med USA står klart. Det här då Europa lovat att investera 600 miljarder dollar i USA:s industri, bland annat i militärutrustning. Det rapporterar Placera.
Hur mycket av de 600 mdr dollarna som ska gå till försvarsindustrin är dock oklart. Saabs aktie handlades, trots otydligheten, ned med 2,9 procent vid börsstängning.
– Hela den europeiska försvarssektorn är ner en del på det här. Det var ju en skrivelse om att EU ska importera mer försvarsmaterial från USA, men det är ju väldigt svårbedömt för det kvantifieras inte tydligt. Därför är det svårt att säga vilken betydelse det faktiskt har, säger Henric Hintze, Saab-analytiker på ABG Sundal Collier, till Placera.
Saabs framgångssaga på börsen kan ha nått vägs ände
Björn Enarson, analytiker på Danske Bank, ser ingen negativ effekt av bestämmelsen i avtalet ur ett "Saab-perspektiv". Däremot tror han att tullbeskedet kan ge en skjuts till den resterande ekonomin, vilket kan ge negativa effekter på Saab:s aktie.
– Jag menar det är aktier, så det är klart att relativt till övriga börsen så kommer det framstå som mindre positivt, säger han till Placera.
Följ taggar
