Därför avgår Hexatronics vice vd: ”Känns rätt”

Martin Åberg, som varit en del av ledningen sedan 2014, har informerat vd Rikard Fröberg om att han har beslutat att lämna sin tjänst. Han kommer att kvarstå i sin roll till dess att en efterträdare har utsetts.
“Jag vill rikta ett stort tack till Martin Åberg för hans engagemang och de betydande bidrag han har gjort till Hexatronic. Han har varit en viktig del i utvecklingen av bolaget från en lokal leverantör av FTTH-lösningar till en global och diversifierad aktör inom fiberlösningar för telekom, krävande miljöer och datacenter”, säger bolagets vd Rikard Fröberg.
Även Martin Åberg kommenterar beslutet i pressmeddelandet.
”Beslutet att lämna har inte varit enkelt, men bolaget är idag i en stark position, vilket gör att tidpunkten känns rätt för mig att gå vidare och ägna mig åt mina privata investeringar”, säger Martin Åberg.
Martin Åberg har nio månaders uppsägningstid.

