Prenumerera

Ilija Batljan talar ut om SBB-kraschen

Han anklagas för att ha försämrat kronkursen.
I premiären av EFN:s nya program ”Exklusivt med Hedenmo” talar Ilija Batljan ut om SBB-kraschen.
– Det kan man säga i backspegeln att det var dumt, säger han.

Ilija Batljan. SBB
I EFN:s ”Exklusivt med Hedenmo” bryter Ilija Batljan tystnaden om SBB-kraschen.
Publicerad: Sep 30, 2024, 22:00Uppdaterad: Oct 1, 2024, 06:23
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var under sommaren förra året som Ilija Batljan avgick som vd för Samhällsbyggnadsbolaget, SBB.

I det första avsnittet av Anna Hedenmos nya program, Exklusivt med Hedenmo, berättar han om tiden när det stormade som mest.

– Det har förstås straffat mig som största aktieägare mest. Jag har aldrig sålt någon aktie, säger han i programmet.

Genom SBB, som han grundade 2016 – med affärsidén att bland annat köpa byggnader från den offentliga sektorn och hyra tillbaka – har han gjort sig en förmögenhet.

I intervjun säger Ilija Batljan att affärsidén är viktig för samhället.

– För det offentliga är inte världens bästa förvaltare. Om det hade varit bra att staten ägde allt, då skulle Sovjetunionen ha vunnit kalla kriget.

Kallar anklagelsen för ”trams”

SBB hade flera framgångsrika år och 350 000 aktieägare som mest. Ilija Batljan lovade att de skulle få höjd utdelning i 100 år. Sedan skakades fastighetsmarknaden om när räntorna steg i rasande fart.

– Det kan man säga i backspegeln att det var dumt, säger han om löftet.

Att SBB:s magplask skulle påverkat den svenska kronkursen, som flera analytiker hävdar, kallar han för “trams”. 

”Exklusivt med Hedenmo” är Anna Hedenmos nya intervjuprogram. Förutom SBB-kraschen berättar Ilija Batljan även om när han fick sparken av Rikshem.

I premiärprogrammet av Exklusivt med Hedenmo berättar Ilija Batljan även om sitt nya jobb, om hur det var ”en förmån att få sparken” och om när han lämnade forna Jugoslavien som 26-åring. 

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;