Intellegos styrelseledamot: Vet inte om Claes Lindahl kan bli kvar
Intellegos styrelseledamot Johan Möllerström säger att han återhämtat sig från gårdagens chockbesked.
Med vd:n Claes Lindahl fortfarande anhållen, misstänkt för grovt svindleri, är nästa steg att utnämna en temporär vd.
– Vi jobbar med en revisor för att genomlysa hela verksamheten fullt ut, säger Möllerström.
Han vill inte ge ett svar om Lindahl kan återvända till vd-posten.

Intellego Technologies vd Claes Lindahl är sedan tisdagen anhållen, misstänkt för grovt svindleri och aktien är handelsstoppad.
Börs-vd:n togs av polis och Ekobrottsmyndigheten och 100 miljoner kronor har tagits i förvar från Intellegos kassa.
Åklagaren Thomas Hertz säger till Dagens industri att det handlar om att säkerställa att Intellego kan betala en eventuell företagsbot framöver.
Lindahl sitter fortfarande anhållen, berättar Intellegos styrelseledamot Johan Möllerström för EFN.
Han säger att han inte sett eller upptäckt något som skulle kunna kopplas till misstankarna mot vd:n.
– Nej, egentligen inte. Inte när Claes drar ärenden, det vill jag nog inte säga, säger han och fortsätter:
– Claes är som person trovärdig och tydlig och har ett väldigt driv. Han vill ju någonting med bolaget och har ju åstadkommit någonting.
Genomlyser verksamheten
Det senaste dygnet har varit hektiskt och Möllerström, som också är en av bolagets största ägare med 3,95 procent av aktierna, arbetar hårt för att återupprätta förtroendet för Intellego.
– Vi jobbar med en revisor för att genomlysa hela verksamheten fullt ut och säkerställa att allt är rätt, säger han.
Bolaget har anklagats för aggressiv bokföring och missvisande kommunikation.
I kvartalsrapporten, som släpptes förra veckan, redovisade Intellego flera uppseendeväckande uppgifter som fick investerare att höja på ögonbrynen. Det handlade bland annat om att majoriteten av bolagets kassaflöde kom från samarbetet med Exportkreditnämnden, inte från deras kunder.
Det har funnits kritik kring bristande och missvisande kommunikation och frågetecken i bokföringen.
– Jag vill inte kommentera det. Jag är för långt ifrån bokföringen.
– Det är något vi tittar extra noga på nu. Vi har haft kontinuerlig dialog med revisorn under hela perioden, men jag vill inte spekulera. Jag har inte hela bilden, fortsätter Möllerström.
Nu är vd anhållen. Kan han komma tillbaka?
– Inte så länge han är misstänkt. Sen hur det blir om misstankarna släpps, det är en senare fråga. Vi kommer att utnämna en interim-CEO, och jag tror att det är ett bra namn, säger Möllerström, som tillägger att det kommer ske inom kort.
Finns det inte ett trovärdighetsproblem med att låta Claes Lindahl komma tillbaka till vd-posten?
– Jag vill inte kommentera det. Det är knepigt, det håller jag med om. Jag vill varken säga ja eller nej. Det beror helt på vad som kommer ut av detta.
Vad ser du som mest kritiskt för Intellego nu?
– Att återupprätta förtroendet hos alla intressenter. Affärerna rullar på, så nu gäller det att visa att bolaget agerar och att verksamheten fortsätter. Business as usual, utan Claes.
– Och att ha en annan tone of voice. Att vara lite lugnare i kommunikationen.
Många småsparare som investerat i Intellego lär vara besvikna på det som inträffat. Vad är dina tankar kring det?
– Jag förstår det, jag har själv varit investerad länge och tror mycket på bolaget och teknologin. Jag är i samma båt som alla andra och har inte sålt några aktier över 200 kronor. Jag är långsiktig och tror att bolaget har en fantastiska möjligheter.
Detta har hänt
Den 12 september meddelade Intellego att det redan uppnått sitt mål om ett rörelseresultat på 400 miljoner kronor för helåret 2025. I delårsrapporten den 10 november framgick att rörelseresultatet för årets första nio månader blev 458 miljoner kronor, så målet överskreds.
En avgörande faktor var dock affären med tyska Moveomed, där försäljningen enligt Intellego skedde i slutet av september även om offentliggörandet dröjde till eftermiddagen den 4 oktober på grund av en "intern bolagsstyrnings- och regelefterlevnadsprocess".
Börsbolag som vill vänta med att offentliggöra insiderinformation måste i efterhand anmäla till Finansinspektionen när de först fick informationen, och när den sedan offentliggjordes. Enligt Intellegos anmälan fick bolaget informationen om ordern klockan 7 på morgonen den 4 oktober.
En fråga är alltså varför Claes Lindahl uppgav till FI att bolaget fick kännedom om ordern på morgonen den 4 oktober, om bolaget redan flera dagar tidigare hade skickat ut fakturan.
Moveomed-affären gav en intäkt på 243 miljoner kronor och stod för 83 procent av kvartalets försäljning. Marginalen framgick inte, men eftersom övrig försäljning bara var 51 miljoner kronor måste storaffären ha bidragit med minst 121 miljoner till kvartalets rörelseresultat 172 miljoner kronor.
Utan Moveomed-affären kunde rörelseresultatet för årets första nio månader alltså som mest ha blivit 337 miljoner kronor.
Nästa fråga är då hur Intellego redan den 12 september kunde slå fast att årets rörelseresultat dittills översteg 400 miljoner kronor, om Moveomed-affären verkligen skedde först i slutet av månaden (och offentliggjordes i oktober).
Källa: Nyhetsbyrån Direkt
Följ taggar


