Hedgefonder agerar utifrån Trump-seger
En allt starkare dollar, stigande långa obligationsräntor och stora lyft för specifika aktier.
Trender som enligt vissa investerare talar för Donald Trump – och ett antal hedgefonder har börjat satsa på ett maktskifte efter valet den 5 november, skriver amerikanska finansmedier.

Bland stora hedgefonder och investerare anas ett skifte i momentum från Kamala Harris till Donald Trump, skriver Wall Street Journal och pekar på tecken på börsen som talar för att pengar nu flyttas utifrån ett maktskifte.
Bland annat nämns GEO Group, en privat aktör som driver ett hundratal fängelsen runt om i landet, och vars aktie ökat i värde med 20 procent under oktober månad. Kryptovalutabolaget Riot Platforms – vars kurs har lyft med över 35 procent under samma period – beskrivs som ett annat exempel.
Satsar inhemskt
Bland investerare som tror på Trump och agerar därefter finns Dan Loeb vars hedgefond Third Capital förvaltar 11 miljarder dollar och nu satsar hårdare på områden Loeb tror kommer gynnas av Trumps planer.
"Vi tror att tullarna kommer leda till ökad inhemsk tillverkning, infrastruktursatsningar och prisökningar för vissa material och förbrukningsvaror", skriver Loeb i ett brev till investerarna.
Mark Dowding, som ansvarar för investeringar i räntepapper vid RBC BlueBay, har agerat utifrån en seger för Trump sedan september och förutspår ökad inflation, en starkare dollar och en brantare räntekurva där långa obligationsräntor kommer att öka mer än korta.
Pekar på finanssektorn
Den Londonbaserade JP Morgan-analytikern Nikolas Panigirtzoglou pekar också på en dollar på uppgång och stigande räntor för amerikanska statsobligationer som likheter med marknadsrörelser inför presidentvalet 2016 när Donald Trump besegrade Hillary Clinton, enligt CNBC.
"Marknaden har nu börjat att räkna in en seger för Trump", skrev han i förra veckan och pekade samtidigt på att de färska rekordnivåerna för amerikanska börsindex kan ses som en tro på att Trump vinner valet, särskilt när det gäller banker – som tagit täten på indexet S&P 500 under oktober och räknar med lättnader av regleringar om Trump vinner valet.
Enligt Wall Street Journal har Trumps allt mer fördelaktiga odds på spelmarknaden bidragit till att valet nu får en större betydelse för investeringsbeslut, något som också följer en allmän trend.
– Valet har blivit en mycket större faktor på marknader, säger strategen Theomas Fioatkis på Barclays.
Men det råder delade meningar kring huruvida det är ett klokt beslut att satsa sina pengar på Trump i Vita huset i förväg. Zachary Kurz, grundare av PinnBrook Capital i New York, planerar att sälja av vissa positioner och avvakta både valresultatet och marknadens reaktion.
– Valet i Mexiko överraskande negativt, valet i Indien överraskade negativt och valet i Frankrike överraskade negativt, säger Kurz till WSJ.
Följ taggar
