Investmentbolagens ras – förvaltaren: "En bubbla"

Substanspremier har förvandlats till rabatter och Investor halkar efter index.
Förvaltaren Pontus Dackmo kallar det en bubbla som börjar spricka.
Spiltans Jörgen Wärmlöv har 700 procents avkastning i investmentbolagen bakom sig.
– När någonting funkar vrider man upp volymknappen till 11, säger Dackmo.

Flera av de svenska investmentbolagen har backat kraftigt på börsen det senaste året.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Så sent som förra veckan rapporterade EFN att Wallenbergfamiljens maktbolag Investor går en kamp mot klockan för slå index. För när tio månader av 2025 gått står det klart att investmentbolaget tydligt halkat efter. I år är aktien ner 0,8 procent, inklusive utdelningar, medan SIXRX stigit med 4 procent.

Men svenskarnas mest populära aktie är inte ensam om att underprestera i år.

Sanningen är att flera av de svenska investmentbolagen laggar index, där de senaste årens substanspremier förvandlats till rabatter.

En symbolhändelse skedde i slutet september när familjen Tigerschiölds Bure, som historiskt handlats till en hög premie, nu handlas till en mindre rabatt.

Även Hagströmerfamiljens Creades har de senaste åren förärats med en premie, ofta norr om 5 procent. Nu skrivs substansrabatten till nära 10 procent.

Börsens älskling Latour, som kontrolleras av familjen Douglas, såg sin substanspremie stiga till över 80 procent i den så kallade pandemihaussen 2021. Nu uppgår premien endast till 5 procent. Tillsammans med Mats Qvibergs Öresund är man nu det enda av de största svenska investmentbolagen som handlas till en premie.

Investmentbolagen

De brukar kallas "börsens udda fåglar" och uppkom som en lösning på dåtidens lagstiftning. Banker fick inte äga större poster i industriföretag, men behovet av långsiktigt kapital var stort när Sverige industrialiserades. Lösningen blev att skapa särskilda holdingbolag som kunde äga och förvalta aktier. Investor grundades 1916 av Wallenbergfamiljen.

Många är möjligen förvånade över vändningen. Det är inte Pontus Dackmo, förvaltare och grundare till Protean Funds.

– Jag ser det som en normalisering, säger den erfarne finansprofilen till EFN.

Redan i våras förutspådde Dackmo en nedgång bland bolagen, där han slagkraftigt konstaterade att aktierna "haft sin tid i solen" och att Protean tagit flera korta positioner i dem.

– Går du tillbaka till 2012 handlades investmentbolagen som grupp till 30 procents rabatt. Sen gick det i ett rakt streck under tio år ner till 7-8 procents premie för gruppen som helhet.

– Det är 40 procents avkastning oavsett vad som egentligen hänt i övrigt, säger Dackmo.

Förvaltaren pekar ut den låga räntan som en av förklaringarna.

– Den andra stora grejen: Vad är det som hänt mellan 2012 och 2022? Investmentbolagsfonderna har fått enorma inflöden, säkert uppemot 100 miljarder. Vilket är typiskt för finansbranschen. När någonting funkar vrider man upp volymknappen till 11, säger han.

Spiltans avkastning: 700 procent

Spiltan Aktiefond Investmentbolag är den överlägset största svenska fonden med inriktning mot investmentbolag. Det förvaltade kapitalet uppgår till drygt 50 miljarder kronor. Sedan starten 2011 skrivs avkastningen till över 700 procent.

Jörgen Wärmlöv, förvaltare på Spiltan Fonder.

Förvaltaren Jörgen Wärmlöv kokar ner framgången till den enkla modellen.

– Investmentbolagens primära syfte är att investera i andra bolag. De fungerar som långsiktiga ägare, vilket gör stor skillnad. Du får en nivå ovanför de operativa bolagen som kan fokusera på kapitalallokering. Det möjliggör långsiktighet, eftersom man kan få stöd från en ägare som tänker på fem års sikt eller längre istället för ett eller två år.

Det senaste året har dock fonden underpresterat mot sitt jämförelseindex med runt 6 procentenheter. Men Wärmlöv är inte orolig över portföljbolagen.

– Det kommer alltid vara så, varje år att det är något som går bättre och något som går sämre, konstaterar han och fortsätter:

– Precis som investmentbolagen får man var långsiktig och lyfta blicken. Jag tror att det är det som gör att de här bolagen lyckas över tid.

Förvaltaren erkänner att man i Investors fall varit bortskämd med stark avkastning år efter år.

– Att det avviker ett par procentenheter från index är inte den stora slutsatsen jag skulle fokusera på, utan det långsiktiga värdeskapandet som finns i bolaget, säger han.

Dackmo minns när han i våras läste en analys som beskrev det som riskfritt att investera i Investor.

– Då kände jag: Okej, här har vi en contrarian signal.

Samtidigt kallar många det Sveriges bästa bolag?

– Det är ju bara för att aktien gått bra. Det är så enkelt.

– Nu när aktien går knackigt märker man att snacket blir annorlunda. Då börjar man fokusera på vad som händer med Husqvarna, Electrolux och AstraZeneca. Det kom en analys som beskrev hur Investor borde sälja en del av Mölnlycke och göra fler transaktioner.

Narrativet har skiftat.

– Flera av dem handlas nu till en högre rabatt än femårssnittet, så nedsidan är naturligtvis inte lika stor längre, säger Dackmo som inte vill nämna vilka av bolagen han blankat.

– Det blir så dålig stämning. Men vi har varit korta en korg av fler än fyra olika investmentbolag som absolut skapat avkastning för oss.

Ligger ni kvar?

– Vi har minskat exponeringen.

Att vända på klacken och köpa något av dem är inte aktuellt. Anledningen är enkel: Innehaven går enkelt att replikera.

– För en aktiv, professionell investerare finns det ganska få anledningar till att äga ett Industrivärden, Svolder, Öresund, Traction, Bure, Lundbergs, eller ens ett Investor.

Pontus Dackmo
Får Pontus Dackmo välja en aktie att äga i 100 år faller valet på Investor.

Samtidigt vill Dackmo vara tydlig med att det i grunden är klokt att investera i investmentbolag om man är långsiktig.

– De undviker dumheter i stor utsträckning och har låga kostnader, säger han och fortsätter:

– Om du skulle säga till mig att jag bara får äga en aktie i 100 år skulle jag förmodligen välja Investor. Du har en förnuftig dynasti som genom flera världskrig visat sig kunna hantera kriser och skapa avkastning. Varför skulle du inte, om du har samma horisont, ge dem dina pengar?, frågar sig Dackmo.

Dackmo: "Man borde vara ärlig"

Samtidigt räds han inte att kalla de uppdrivna premierna i investmentbolagen för "en slags bubbla", som han nu menar börjat spricka.

Scenariot förvaltaren ser framför sig är en återgång till sakernas tillstånd som det såg ut före 2012.

– Ett tydligt exempel på att den här traden är gjord och möjligheten uttömd är att den största investmentbolagfonden slutade köpa investmentbolag och började köpa vanliga industribolag istället.

Han tar exemplet att Spiltans investmentbolagsfond köpt industrikoncernen Sandvik. I portföljen finns också storbanken SEB, hygienbolaget Essity och mätteknikföretaget Hexagon. Inga typiska investmentbolag.

– Man borde vara ärlig mot sina sparare och säga: "Vi stänger fonden, vi kan inte skapa mer avkastning. Hela skiten handlas på premie, sluta ge oss pengar". Istället säger man: "Vänta, vi köper Sandvik istället." Jag tycker det är osnyggt, säger Dackmo.

Jörgen Wärmlöv förklarar att det handlar om att "framtidssäkra" fonden när den växt till en bjässe.

– Vi har behövt ha fler innehav för att praktiskt kunna hantera den. Och då finns det flera innehav där av olika anledningar. I Hexagon ser vi ett teknikkonglomerat. Vi ville ha den exponeringen, därför tog vi in dem. Ett sätt att komplettera fonden inom den sektorn.

Köpte inte Industrivärden till premie

När fonden startade hade den tretton innehav, idag har man 25 stycken.

– Ibland får man ta ställning till olika saker som händer, så det är rörlig materia, säger Wärmlöv och tar som exempel när gamla Öresund delades upp mellan Hagströmer och Qviberg.

– Då fick vi ta beslut om hur vi skulle allokera, sådana saker händer längs med resan.

Med tanke på fondens storlek uppstår också frågan hur Spiltan Fonder påverkar investmentbolagens rabatter och premier med sina flöden.

– När vi handlar tittar vi noga så att fonden inte är för stor del av volymen som omsätts i marknaden. Det är jätteviktigt, säger han.

Wärmlöv har svårt att se att de ska ha påverkat att premier pressats upp över tid.

Fredrik Lundberg
Fredrik Lundberg, ordförande i Industrivärden. Foto: TT NYHETSBYRÅN

– Vi har verkligen tittat på det. När Industrivärden handlades till premie valde vi att inte köpa, då hade vi hjälpt dem att bibehålla den, säger han och hänvisar till sunt förnuft.

– Vi försöker göra det som fungerat för oss över tid.

Förvaltaren återkommer flera gånger till hur man arbetar med målvikter i fonden.

– När något blir extra populärt och många köper jobbar vi åt andra hållet. Vi minskar då i innehavet så att vi får tillbaka vår målvikt.

I dag utgör Investor runt 30 procent i fonden, Industrivärden 18 procent. Fonden Wärmlöv driver ihop med kollegan Erik Brändström klassas som en specialfond, vilket gör att koncentrationen kan vara högre.

– Men tittar du på det underliggande får du en väldigt bred exponering.

Fondens prestation över tid gör det svårt att argumentera emot framgångsformeln.

Kan det fortsätta, eller har alla stjärnorna stått rätt?

– De grundläggande skälen till varför man ska äga investmentbolag, det tror vi kommer att fungera framledes också.

– Någonting som Warren Buffett har pratat mycket om är att man sällan hittar en vd som både är duktig operativt och härtill även en duktig kapitalallokerare. Därför är det naturligt att det är två roller. Och det får du ju i de här investmentbolagen.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;