TOPPNYHETER:

Investmentbolaget sålde allt i Egetis – sen kom budet

Flerie var länge en av de största ägarna i Egetis Therapeutics.
Men förra månaden sålde det kurskraschade investmentbolaget hela sitt innehav.
Kort därefter lade ANI Pharmaceuticals ett bud på Egetis – vilket fick aktien att rusa.
– Med facit i hand tycker jag att vi gjorde rätt, säger Fleries vd Ted Fjällman.
Man i grå kostym ger en presentation på en konferens med blå bakgrund.
Ted Fjällman, vd på Flerie. Foto: Pressbild
Hämta EFN:s app för iOS och AndroidGratis för iOS och Android: nyheter, analyser, börs, video, podd. Ladda ner gratis

Budet från det amerikanska läkemedelsbolaget ANI Pharmaceuticals på Egetis Therapeutics lades på onsdagen och motsvarade en premie på omkring 13 procent. Aktien steg på beskedet till budnivån 11,20 kronor.

Uppgången gick därmed Flerie förbi eftersom investmentbolaget sålde hela sitt innehav i Egetis förra månaden.

– Vi har varit investerade i bolaget i ungefär tio år. Vår modell är att hjälpa produktutvecklingsbolag att komma fram till den punkt där de får ett godkännande för att kunna börja sälja sina produkter. Sedan har vi ett val. Vi kan fortsätta arbeta med bolag som går in i kommersiell fas, säger Fleries vd Ted Fjällman och fortsätter:

– Det är en stor förändring att gå in i den kommersiella fasen. Har vi varit investerade i ett bolag väldigt länge, som vi har varit i Egetis, föredrar vi att få tillbaka våra pengar och investera dem i ett tidigare bolag igen.

Känns det inte surt att missa budet?

– Nej, faktiskt inte. Kursen har inte gått upp särskilt mycket. Hade budet varit fantastiskt högt hade det känts lite surt. Då hade man undrat. Men med facit i hand tycker jag att vi gjorde rätt.

Fjällman ser nya möjligheter i portföljen och pekar bland annat på Xspray Pharma, som på fredagen offentliggjorde en företrädesemission på cirka 90 miljoner kronor. Finansieringen ska bland annat stödja förberedelserna inför en kommersialisering av läkemedelskandidaterna Dasynoc och Nilopki.

– Jag skulle tro att vi stannar kvar och följer med in i kommersialiseringsfasen också, säger Fjällman.

Fjällman: ”Väldigt synd”

Flerie kom till Stockholmsbörsen i juni 2024 genom ett omvänt förvärv. Sedan dess har aktien fallit nära 70 procent.

– Det är väldigt synd, men jag förstår folk. De har inte insikten i de individuella bolagen eller kunskapen att utvärdera de milstolpar som har uppnåtts. I stället tittar de på vårt NAV, alltså substansvärdet. Vårt NAV har gått ned stadigt varje kvartal. Så tills vi visar substansvärdestillväxt förstår jag faktiskt att folk inte har tid att gå in och titta närmare på bolagen, säger vd:n och fortsätter:

– Men jag tror att de milstolpar som vi uppnår i våra portföljbolag faktiskt driver alla bolagen framåt. Därför kommer några av de här framstegen också att omsättas i upprundor eller till och med exits. Då får vi ju substansvärdestillväxt.

Enligt Ibindex handlas Flerie till en substansrabatt på 64 procent, vilket enligt investmentbolagssajten är den största rabatten bland börsnoterade svenska investmentbolag.

Fleries börsvärde uppgår till 1,1 miljarder kronor. Största ägare är styrelseordföranden Thomas Eldered, som kontrollerar 68 procent av både kapitalet och rösterna. Thomas Eldered grundade Recipharm, som 2021 köptes ut från börsen av EQT.

Finansiella instrument i artikeln

FinansmagasinetUnika analyser, intervjuer och reportage – från 225 kr/mån. Bli prenumerant
Nästa Artikel