Investors första vinst: 5,8 miljoner kronor
På fredagen fyller det anrika investmentbolaget 110 år.
EFN har tittat i den första årsredovisningen för det som i dag är Stockholmsbörsens tredje största bolag.

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
På fredagen firar familjen Wallenbergs maktbolag Investor 110 år. Och det har hänt en del sedan grundandet. I ett stort dokument har EFN berättat historien om Investors 20 senaste år, från det att grunden lades till det som i dag är världens bästa aktie – på väg mot att slå index för det sextonde året i rad.
”Styrelsen för aktiebolaget Investor får härmed aflämna berättelse öfver bolagets verksamhet under tiden från bolagets bildande den 16 oktober 1916 till och med den 31 december 1917.”
Så inleds Investors första årsredovisning.
Tillgångarna bestod då av värdepapper värda totalt 44,7 miljoner kronor. Det motsvarar i köpkraft nära 1,7 miljarder kronor i 2026 års penningvärde, enligt den prisomräknare som Rodney Edvinsson, professor i ekonomisk historia, har tagit fram.
Investor hade även fordringar på 11,8 miljoner kronor.
Anledningarna till att tillgångarna ens hamnade i Investor var på grund av förslag om ny svensk lagstiftning som skulle försvåra för banker att långsiktigt äga aktier i industribolag. Således grundades Investor och de investeringar som låg i SEB flyttades dit.
Av vinsten på nära 5,8 miljoner kronor delades drygt 1,4 miljoner ut till ägarna. 1,2 miljoner avsättes i en reservfond och 2 miljoner kronor betalades i skatter.
Största innehavet: Atlas Diesel
Det största enskilda innehavet bestod av 40 000 aktier i Aktiebolaget Atlas Diesel, värda totalt 4 miljoner kronor. Atlas Diesel är, som namnet antyder, kopplat till dagens Atlas Copco – Stockholmsbörsens fjärde största bolag. Det bildades 1917 som en sammanslagning av AB Atlas och AB Diesels Motorer.
På 1920-talet flyttades hela verksamheter till Sickla, strax utanför Stockholm. Där ligger huvudkontoret kvar än i dag. Atlas Diesel bytte namn till Atlas Copco 1956.

Investor ägde även aktier i Orkla Grube Aktiebolag värda totalt nära 2,5 miljoner kronor. Det grundades 1904 och var då verksamt inom gruvor. I dag är det en livsmedelskoncern noterat på Oslobörsen med ett värde på nära 100 miljarder kronor.
Det finns fler bekanta namn bland Investors innehav 1917. Ett sådant är Svenska Kullagerfabriken, SKF. Genom deltagande i flera emissioner hade Investor byggt upp ett innehav värt drygt 7 miljoner kronor. Wallenbergsfären är än i dag största ägare i SKF, men innehavet ligger nu i det onoterade maktbolaget FAM.
Ett lite mindre bekant namn är Svenska Oljeslageriaktiebolaget, där Investors ägande värderades till drygt 2,2 miljoner kronor. Kemiföretaget, som förkortades Soab, var baserat i Mölndal och köptes på 1960-talet av skogskoncernen Mo och Domsjö AB.
2007 lades verksamheten, som då ägdes av amerikanska Hexion Specialty Chemicals, ned. Ett 50-tal anställda berördes, enligt Göteborgs-Posten som rapporterade att anledningen angavs vara dålig lönsamhet.
Byggde Saltsjöbanan
Ytterligare ett betydande inslag i Investors portfölj var innehav i flera järnvägsaktiebolag. Bland dessa finns Gefle–Ockelbo Järnvägsaktiebolag, Halmstad–Nässjö Järnvägsaktiebolag och Järnvägsaktiebolaget Stockholm–Saltsjön.
I början av 1890-talet ville Knut Agathon Wallenberg (1853–1938) bygga en lyxig förstad till Stockholm, som han döpte till Saltsjöbaden. Han var son till André Oscar Wallenberg (1816–1886), som 1856 grundade Stockholms Enskilda Bank, och således den andra generationen i familjen Wallenberg.
För att människor skulle kunna ta sig mellan Stockholm och Saltsjöbaden krävdes lättillgänglig transport, och han grundade således Järnvägsaktiebolaget Stockholm–Saltsjön för att bygga Saltsjöbanan. Enligt Stockholms länsmuseum gav Järnvägsaktiebolaget Stockholm–Saltsjön ut obligationer. Pengarna lånades ut i 30 år, men kunde om affärerna gick bra återbetalas redan efter 10 år.
Följ ämne och taggar




