John Mattsons hyresintäkter ökar: ”Står starkt”

John Mattsson redovisar ökade hyresintäkter och ett stigande förvaltningsresultat. Vd Per Nilsson tror att en "tudelad bostadsmarknad" med en förändrad demografi kan gynna bolaget på sikt.
– Här står John Mattson starkt med ett fastighetsbestånd i Stockholmsregionens mest efterfrågade områden, skriver han i rapporten.

Per Nilsson, vd John Mattsson.
Per Nilsson, vd John Mattsson. Foto: Pressbild
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Fastighetsbolaget John Mattsson har redovisat siffror för årets andra kvartal. Det gjorde man med hyresintäkter på 170 miljoner, vilket är en ökning med 5,6 procent jämfört med förra kvartalets 161 miljoner kronor.

Driftöverskottet landade på 130 miljoner kronor, jämfört med 123 miljoner kronor under jämförelsekvartalet och förvaltningsresultatet uppgick till 61 miljoner kronor, jämfört med 55 miljoner kronor.

"Förvaltningsresultatet ökade med 23 procent jämfört med samma period föregående år som följd av högre intäkter, fortsatt god kostnadskontroll och en lägre genomsnittlig ränta", kommenterar vd Per Nilsson i rapporten.

Värdeförändringarna på förvaltningsfastigheter summerade till 68,4 miljoner kronor (146), medan värdeförändringar på derivat var -66,6 miljoner kronor (23,0).

Efter skatt blev resultatet 39,1 miljoner kronor (216), motsvarande 0:50 kronor per stamaktie (2:84).

"Tudelad bostadsmarknad"

I rapporten beskriver John Mattsson en "tudelad bostadsmarknad", där vakansgraden inte är "homogen runt om i Sverige".

"Bakgrunden är de förändrade ekonomiska förutsättningarna i landet med hög inflation som påverkat hushållens köpkraft, minskad befolkningstillväxt till följd av färre födslar och lägre invandring samt en fortsatt urbanisering där både hushåll och företag söker sig till storstadsregionerna", heter det i rapporten.

För John Mattsson ser man att mindre kommuner präglas av ökade vakanser, medan "attraktiva kommuner" i storstadsregioner har låg vakansgrad.

"Här står John Mattson starkt med ett fastighetsbestånd i Stockholmsregionens mest efterfrågade områden", kommenterar Per Nilsson.

John Mattssons fastighetsbestånd

  • Beståndet delas in i fyra förvaltningsområden: Lidingö, Norrort, City/Bromma och Söderort/Nacka

  • Beståndet består av 4325 stycken lägenheter

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;