Börsen sänks av största lyftet på 42 år för olja
Strax efter kl. 18.00 på fredagskvällen passerade WTI-oljepriset 90 dollar.
Nedgången på New York-börsen tilltar i takt med att energipriserna skenar och Qatars energiminister varnar för en prischock på 150 dollar per fat.

S&P 500 är kl. 21:27 ned 1,4 procent, Dow Jones faller med 1,1 och Nasdaq med 1,7 procent
Vid sidan av ett skenande oljepris med WTI-oljan upp över 11 procent och Brentoljan upp drygt 8 procent till 90,21 respektive 92,42 dollar per fat tyngs New York-börsen av en svag jobbsiffra på fredagen.
Jobben i USA blev 92 000 färre under februari månad.
Donald Trumps krav på en villkorslös kapitulation från Iran har enligt CNBC sänkt sentimentet och förhoppningarna om ett slut på kriget i närtid.
Enligt Financial Times är veckans prisökning för WTI-oljan den största under en femdagarsperiod sedan 1983 efter en rusning på drygt 35 procent sedan i måndags med priser som är tillbaka på 2023 års högsta nivåer.
Varnar för oljepris på 150 dollar
Qatars energiminister Saad al-Kaabis besked till Financial Times tidigare under dagen om att persiska gulfens oljeproducenter kommer att tvingas pausa produktionen ”inom dagar” om tankerfartyg inte kan passera genom Hormuzsundet får ministern att tala om oljepriser på upp till 150 dollar per fat.
Något som enligt Saad al-Kaabi skulle ”sänka världens ekonomier”.
Samtliga New York-börsens sektorer lyser röda på fredagskvällen och precis som på Stockholmsbörsen faller råvaror och industri tungt.
Finanssektorn är dagens största förlorare och hade strax efter kl. 18:00 tappat 2,1 procent med JP Morgan Chase och American Express i botten av Dow Jones, där industrikonglomeratet 3M och färg- och beläggningsjätten Sherwin Williams också står för tunga fall.
Nasdaq – som klarat sig bäst av New York-börsens index under veckan faller mot dagslägsta i den avslutande handeln.
Logistikbolaget Old Dominion Freight Line faller mest på Nasdaq där AI-spelare dominerar i bottensiktet med Lam Research, MicronTechnology och ASML på kraftiga minus samtidigt som Nvidia backar med dryga 3 procent och Oracle gått från plus till minus efter uppgifter till Bloomberg om att en gemensam AI-satsning med OpenAI i Texas läggs på is.

