Tesla tappar efter blandad rapport

Marknaden hade räknat med en stark rapport från Tesla.
Efter börsens stängning på onsdagskvällen står det klart att elbilstillverkaren bara delvis lever upp till förväntningarna.
Aktien backar i efterhandeln.

Teslas rapportsiffror för tredje kvartalet presenterades på onsdagskvällen. Foto: AP / TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Teslas vinst per aktie landar lägre än väntat medan intäkterna överträffar förväntningarna. I efterhandeln hade kursen fallit med drygt 2 procent en halvtimme efter börsens stängning.

Efter att intäkterna minskat under årets två första kvartal har trenden nu vänt med ett lyft på 12 procent jämfört med föregående år.
– 6 procent bättre än förväntat. Vi visste att de skulle göra ett bra kvartal. Den viktigare frågan är om de skapat ett mindre hål att fylla för fjärde kvartalet, säger Craig Irwin, analytiker vid Roth Capital, i en första rapportkommentar till CNBC.
Nettointäkterna krympte samtidigt med 37 procent jämfört med föregående år, från 2,2 till 1,1 miljarder dollar. I rapporten listar Tesla tullar som en anledning till att marginalerna försämrats.

Teslas tredje kvartal

Vinst per aktie: 0,50 dollar
Förväntat: 0,54 dollar

Intäkter: 28,10 miljarder dollar (+12 % jmf med föregående år)
Förväntat: 26,37 miljarder dollar (+5,4 % jmf med föregående år)

Nettomarginal: 18 %
Förväntat: 17,2 %

Källor: Wall Street Journal, Bloomberg

Analytikernas syn på bolaget har stärkts under det senaste kvartalet. Enligt FactSet landar snittet för den riktkurs som satts av 53 analytiker nu på 369,72 dollar – 16,5 procent under gårdagens kurs men 17,8 procent högre än den genomsnittliga riktkursen i slutet av juli månad.

Rekordförsäljning under kvartalet

Tidigare i oktober uppgav Tesla att 497 099 fordon levererats under tredje kvartalet vilket utgör nytt rekord. Sammantaget under 2025 års tre första kvartal har fordonsleveranserna dock fallit med 6 procent jämfört med föregående år till omkring 1,2 miljoner bilar totalt.

Försäljningen i Europa under perioden januari–augusti var enligt ACEA 32,6 procent lägre än föregående år. Samtidigt har efterfrågan på elbilar förblivit stark med en marknadsandel på 16 procent.

På hemmamarknaden USA är en statlig elbilssubvention på 7 500 dollar samtidigt på väg att löpa ut, vilket bidragit till rusning för att dra nytta av förmånen och gett Tesla ett kassaflöde på 4 miljarder dollar.

Enligt Deutsche Banks analytiker Edison Yu råder det "bred enighet" om att säljvolymerna kommer att minska under årets fjärde kvartal.

LÄS MER: Varningarna inför Teslas kvartalsrapport: "Kommer bli volatilt"

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;