Kina skärper krav – för att minska hävstång
Index i Kina bytte på onsdagen initiala uppgångar mot nedgångar efter uppgifter om att myndigheterna höjer kravet på säkerheter vid värdepappersköp till 100 procent från tidigare 80 procent.

Det rapporterar Bloomberg News, som beskriver draget som det senaste i raden av politiska försök att stävja risker i landets finansiella sektor.
Enligt den nya regeln måste investerare nu tillhandahålla en säkerhetsmarginal som motsvarar det fulla värdet av de värdepapper de köper på kredit, en höjning från det tidigare tröskelvärdet på 80 procent, enligt ett uttalande från Shenzhen-börsen.
Regeländringen uppges gälla börserna i Shenzhen, Shanghai och Beijing och de nya reglerna börjar gälla från och med den 19 januari.
Tidigare försökt kyla ner marknaden
Affärer med hävstång har ökat stadigt under året och nådde i tisdags en rekordnivå på 2,7 biljoner yuan, enligt Bloomberg.
Myndigheterna har tidigare försökt kyla ner marknadsuppgångar som gått händelserna i förväg i förhållande till fundamentala faktorer. I september sades Kinas finansiella tillsynsmyndigheter överväga ett antal åtgärder, inklusive att ta bort vissa restriktioner för blankning.
Följ taggar