Kristersson deltar på Bilderberggruppens möte på Grand Hotel

Statsminister Ulf Kristersson (M) kommer att delta på Bilderberggruppens hemliga möte på Grand Hotel i Stockholm, rapporterar TT.
Kristersson kommer att medverka i en utfrågning under öppningen av konferensen i kväll.

Ulf Kristersson (M) kommer tala på elitmötet i kväll. Foto: Lisa Mattisson
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I dag samlas den mytomspunna Bilderberggruppen på Grand Hotel i Stockholm. Hela hotellet är bokat mellan den 12 och 15 juni och polisen har rustat ordentligt inför mötet.

Sällskapet, som grundades 1954 i Nederländerna, är en sammanslutning där företagsledare och makthavare träffas. Under åren har det varit en möjlighet för representanterna att diskutera aktuella världsfrågor.

Vilka som ska delta på årets mötet har hittills varit höljt i dunkel.

Kristersson deltar vid Bilderbergsgruppens möte

Men nu uppger TT att statsminister Ulf Kristersson är en av deltagarna.

”Statsministern har bjudits in att delta i en utfrågning under öppningen av konferensen torsdag kväll. Samtalet kommer att fokusera på Sveriges och EU:s konkurrenskraft samt Sveriges stöd för Ukraina”, skriver Kristerssons biträdande presschef Hanna Strömberg till TT.

Enligt The Guardian är att det är Sveriges Nato-förhandlare Oscar Stenström och hans chef, Jacob Wallenberg, som står bakom abonneringen av hotellet.

Texten uppdateras.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;