Kritiken mot AP7: Pensionsmiljarder i svartlistade oljejättar
De har svartlistats av flera storbanker.
Men trots det fortsätter Sjunde AP-fonden investera miljardbelopp i några av världens största kol- och oljebolag, visar Ekots granskning.
– Det är många som idag försöker leva mer klimatvänligt och samtidigt så kan deras pensionspengar investeras i företag som gör raka motsatsen. Det tror jag att väldigt många blir både besvikna och upprörda över, säger Jakob König, från det oberoende granskningsorganet Fair Finance Guide, till Ekot.

Ekots granskning visar att Sjunde AP-fonden äger aktier för drygt 17 miljarder kronor i 42 av världens största kol- och oljebolag. Fonden har dessutom under det senaste året köpt fler aktier i flera av de bolag som banker valt att svartlista, bland dem brasilianska Petrobras och norska Equinor.
– Det här är ju en tydlig missmatch mellan vad spararna förväntar sig och vad pensionsfonden gör och investerar i. Det här visar ju hur ohållbar Sjunde AP-fondens förvaltningsmodell är, säger Jakob König.
På Sjunde AP-fonden menar man dock att strategin är medveten. I stället för att sälja sig ur fossila bolag vill fonden påverka dem inifrån.
– Antingen kan man rensa ut sin portfölj så man inte äger några bolag. Eller så kan man tro på att om jag äger kan jag fortfarande påverka bolaget, säger Mikael Lindh Hök, tillförordnad kommunikationschef på Sjunde AP-fonden, till Ekot.
