TOPPNYHETER:

Kungahuset har investerat i hajpade chip-bolaget

Svenska kungafamiljen har tagit plats i den svenska halvledarindustrin.
Under våren har kungabarnens aktiedepå Gluonen köpt in sig i Silex Microsystems.
Wallenbergs maktbolag Investor är fortsatt det dominerande innehavet.
Kungahuset gör sina investeringar via två aktiedepåer: Gluonen och Gallierafonden. Foto: TT Nyhetsbyrån

Svenska kungafamiljen har investerat i Silex Microsystems, vilket bekräftas av ägardatatjänsten Holdings.

Investeringen har skett via aktiedepån Gluonen som, enligt Holdings, ägs till 96 procent av kungabarnen och 4 procent av kungen och drottningen.

Det är en av kungafamiljens två aktiedepåer.

Den andra är Gallierafonden som drivs som en stiftelse. Gallierafonden har sitt ursprung i en gåva från kejsare Napoleon I till Joséphine de Beauharnais, som senare blev drottning av Sverige, under tidigt 1800-tal. Den har ett värde på cirka 109 miljoner kronor enligt Holdings.

Detta är Silex

Världens ledande ”MEMS foundry” baserat på de årliga intäkterna från MEMS-försäljning under 2025, enligt bolaget själva. Silex kunder utvecklar, designar och beställer MEMS från Silex, och bolaget tillverkar anpassade MEMS enligt kundernas specifikationer.

”MEMS” är en speciell typ av chip och används i sensorer som till exempel mäter rörelse, rotation, tryck eller ljud.

“Foundry” betyder att företaget inte gör egna produkter. I stället fungerar det som en fabrik som tillverkar chip åt andra företag, baserat på deras ritningar och önskemål. Ett välkänt exempel på samma affärsmodell inom vanliga chip är taiwanesiska TSMC.

Har rusat och rasat

Precis som övriga innehav i aktiedepån Gluonen verifierades investeringen i Silex Microsystems av Holdings i slutet av maj. Innehavet värderas till cirka 3 miljoner kronor, medan den exakta tidpunkten för investeringen framgår inte.

Silex noterades på Stockholmsbörsen den 7 maj. På noteringsdagen rusade bolaget 115 procent från noteringskursen 81 kronor.

I dag handlas aktien runt 165 kronor och har nästan halverats från toppen på över 300 kronor den 11 maj.

Innehav i Gluonen AB

  • Investor: 23 miljoner kronor, 27 % av portföljen

  • AB Volvo: 10 miljoner kronor, 12 % av portföljen

  • Atlas Copco: 9 miljoner kronor, 10 % av portföljen

  • EFN har sökt kungahuset för en kommentar.

    Följ taggar

    Finansiella instrument i artikeln

    Ellen HagströmReporter och programledare[email protected]
    Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
    Nästa Artikel