Kvinnors löneutveckling tappar fart: ”Flera steg bakom män”
Takten för kvinnors inkomstutveckling bromsar in.
Det visar en ny rapport från Swedbank.
– Om deras löneutveckling håller samma tempo som de senaste tio åren kommer det dröja ända till år 2069 innan mäns och kvinnors inkomster är lika, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank.

Swedbank visar i en ny rapport om kvinnors ekonomi att takten mot ekonomisk jämställdhet tappar fart.
Kvinnors inkomstutveckling går långsammare, och vid nuvarande trend dröjer det 44 år innan kvinnors och mäns inkomster är lika.
– Kvinnor tjänar 6 000 kronor mindre än män varje månad. Och takten i kvinnors inkomstutveckling trappar av, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i en kommentar.
Om löneutvecklingen i stället fortsätter i samma takt som senaste 25 åren kommer det dröja mer än 30 år innan lönerna blir lika.
"Långt kvar till ekonomisk jämställdhet"
Samtidigt visar rapporten att pappors andel av föräldradagar stå still. Och för vård av barndagar går utvecklingen bakåt.
Enligt Swedbank anpassar kvinnor i större utsträckning sin jobbsituationen för att familjelivet att gå ihop. Av kvinnor med barn uppger 61 procent att de avstått karriärmöjligheter, bytt arbete eller gått ner på deltid, medan 47 procent av männen uppger att de gjort samma sak.
- Att ansvaret för barn och familj inte är jämnare fördelat och till om med stannat av visar att det är långt kvar till ekonomisk jämställdhet. För kvinnor innebär det att de fortsatt är flera steg bakom män ekonomiskt och att de till följd av det har mindre ekonomisk egenmakt och möjlighet att påverka sitt liv, säger Madelén Falkenhäll.
- Jämställd ekonomi är bådas ansvar. Med ett delat ansvar för hem och familj minskar inkomstskillnaderna. Kan man inte dela lika bör man kompensera ekonomiskt för det.
Följ taggar
