Lundin Mining i ny miljardaffär – stärker närvaron i superdistriktet
Lundin Mining fortsätter att stärka sin närvaro det så kallade Vicuñadistriktet, där bolaget planerar att bygga en gruva för 160 miljarder kronor.
I en miljardaffär ökar nu gruvbolaget sitt ägande i Caseronesgruvan och köper nära en tredjedel av systerbolaget Ngex fyndighet Los Helados.

I mitten av februari gav Lundin Mining en uppdatering kring det stora utvecklingsprojektet i det så kallade Vicuñadistriktet i Anderna på gränsen mellan Chile och Argentina. Tillsammans med gruvjätten BHP ska bolaget i flera steg bygga en av världens största koppar-, guld- och silvergruvor för 160 miljarder kronor.
Vicuñadistriktet har beskrivits som det största outvecklade koppardistriktet i världen.
Nu stärker bolaget sin närvaro i distriktet genom att utöka sitt ägande i Caseronesgruvan i Chile till 75 procent.
Det var i mars 2023 som Lundin Mining köpte en majoritetspost i Caserones från japanska JX Advanced Metals för upp till 13,5 miljarder kronor. Året efter utnyttjade bolaget en option som ökade ägandet till 70 procent.
Samtidigt köper Lundin Mining nära 31 procent av fyndigheten Los Helados från JX Nippon. Los Helados ägs till 69 procent av Lundinbolaget Ngex Minerals, som är noterat på Torontobörsen.
“Att säkra ytterligare 5 procent i Caserones och att förvärva 31 procent av Los Helados-projektet markerar ännu ett betydande steg i att stärka Lundin Minings koppar-dominerade portfölj i det framväxande Vicuñadistriktet”, säger Lundin Minings vd Jack Lundin i ett pressmeddelande.
Doldisens kursrally: 4 000 procent
Fyndigheterna som Lundin Mining och BHP:s samriskbolag Vicuña Corp ska utveckla till en ny gruva i Vicuñadistriket, Josemaria och Filo del Sol, ägdes tidigare av just Ngex. De knoppades av i separata bolag som i separata transaktioner har köpts ut från börsen av Lundin Mining och BHP under 2021 och 2024.
Förutom Los Helados äger Ngex fyndigheten Lunahuasi i Vicuñadistriktet och bolaget har de senaste fem åren rusat med mer än 4 000 procent på Torontobörsen.
Enligt vad personer med lång erfarenhet av gruvbranschen tidigare har uppgett för EFN är det troligt att Ngex fyndigheter så småningom förvärvas av Vicuña Corp, vilket har bekräftats av vd Jack Lundin.
– Vore det logiskt att Ngex vore en del av Vicuña Corp? Förmodligen en dag, men just nu har båda bolagen en hel del jobb kvar att göra, sa Jack Lundin till EFN i höstas.
Köpeskillingen i affären uppgår till 215 miljoner dollar, motsvarande nära 2 miljarder kronor.
Följ taggar

