Lyckad affär när Jansson sålde sommarhuset

Torsten Jansson och Ulrika Messing begärde 8,75 miljoner kronor för sommarhuset på Sturkö i Blekinge.
Den slutgiltiga prislappen blev 300 000 kronor högre.

Torsten Jansson och Ulrica Messing har sålt sitt sommarhus utanför Karlskrona. Foto: Mäklarhuset / TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

"Otroligt fin miljö både sommar som vinter! Fiske, brygga, båt ett stenkast från huset!", löd New Wave-grundaren Torsten Janssons egen beskrivning av sitt och Ulrica Messings hus vid vattnet utanför Karlskrona i samband med att det lades ut till försäljning i början av augusti.

Enligt Blekinge Läns Tidning har det nu sålts för 9 050 000 kronor – 300 000 kronor över utgångspris.

I en intervju med GP 2022 beskrev Jansson en önskan om att krympa antalet bostäder han äger.
– Du blir inte lyckligare av att ha tio hus, snarare mer olycklig. Jag reser och flänger mellan olika platser, och skulle gärna ha blivit av med en eller två bostäder.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;