Martin Blomgren: Ombyggt Elekta på rätt väg – köp
Besvikelser och prövningar har följt Elekta på börsen de senaste åren och nu går medicinteknikbolaget igenom stora förändringar. Om den nya planen biter är för tidigt att säga, men vi är beredda att ta ett bett på det.

Att det finns ett stort och växande behov av Elektas produkter är dessvärre ett faktum. Som en av föregångarna inom strålknivar och strålbehandling av cancer verkar Elekta på en marknad där befolkningen blir äldre, där fler kommer att diagnosticeras med cancer och där fler cancertyper kan behandlas med bolagets linjäracceleratorer.
Affärsmodellen bygger på att sälja avancerad utrustning, mjukvara och utbildning till sjukhus och kliniker som ger en stor initial intäkt, och sedan i allt högre grad erbjuda återkommande service och uppgraderingar som ger årliga intäktsströmmar i många år därefter.
Efter det senaste vd-bytet i höstas där dansken Jakob Just-Bomholt tog över rodret har samtidigt stora förändringar skett i hur Elekta drivs. Omedelbara ledningsförändringar har följts upp med ett stort besparingsprogram på en halv miljard kronor och en decentralisering där flera chefsled försvinner.
En enklare och mer snabbfotad organisation är en av flera så kallade ”must-win-battles” som Jakob Just-Bomholt har identifierat. Andra strider är att bli mer fokuserade i forskningsinvesteringarna, återta marknadsandelar i USA och flytta fram positionerna i Kina, samt sänka produktkostnaderna.
Ett test som höll

En nyckel för att lyckas är bolagets nya linjäraccelerator Elekta Evo som sedan tidigare har sålts i Europa och Asien och som i januari i år fick grönt ljus från FDA för att användas i USA. Med den ska kampen mot den andra stora globala spelaren Varian, numera ägda av Siemens Healthineers, tas upp. Inte minst i USA blir Evo viktig om Elekta ska lyckas med ambitionen att öka marknadsandelen där.
Mycket på gång samtidigt således, och ett av de första riktiga testen på om Jakob Just-Bomholt har lett in Elekta på rätt spår fick vi i den senaste rapporten i början av mars.
Ett test som höll.
Orderingången låg fortsatt högre än faktureringen, rörelsemarginalen justerat för engångskostnader klättrade, helårsprognosen om en ökad omsättning upprepades och det mesta låg i linje med analytikernas förhandstips. Intresset för Evo uppgavs också vara stort, även om det inte siffersattes.
Ytterligare ett försiktigt positivt besked var att 80 procent av nedskärningarna i besparingsprogrammet redan är i hamn, vilket ger stöd för nästkommande års vinstprognoser. Prognoser som pekar på en återgång till tillväxt och ett tydligt lyft för rörelsemarginalen kommande två år.
Infrias förväntningarna så är aktien ganska lågt värderad, med brasklappen att det finns en historik av besvikelser som motiverar återhållsam optimism kring aktiekursen.
P/e-talet för nästa räkenskapsår, maj–april, ligger på 14 och året därpå är multipeln 12. En sansad skuldsättning ger en nettoskuld/ebtida-kvot på 1,35, och en skuldjusterad vinstmultipel (ev/ebit) pekar på 12 nästa år och 10 året därpå.
Elekta | 2023/2024 | 2024/2025 | 2025/2026E | 2026/2027E | 2027/2028E |
Omsättning, Mkr | 18119 | 18016 | 16937 | 17607 | 18461 |
Rörelseres. (just ebit), Mkr | 2145 | 2097 | 1939 | 2276 | 2539 |
Rörelsemarginal | 11,8% | 11,6% | 11,4% | 12,9% | 13,8% |
Vinst/aktie, sek | 3,62 | 3,08 | 3,38 | 4,03 | 4,57 |
Utdelning/aktie, sek | 2,40 | 2,40 | 2,27 | 2,51 | 2,80 |
P/e-tal | 22 | 16 | 17 | 14 | 12 |
Källa: Factset
För utdelningsinvesterare finns drygt 4 procent i direktavkastning att hämta vilket inte är fy skam, och ökar vinsterna som analytikerna räknar med kommer också utdelningen hänga med uppåt.
Vd:n sätter sig i samma båt
Elekta hör även till bolagen som regelbundet pekas ut som en uppköpskandidat. Inget att bygga ett helt köpcase på, men något som bör hindra värderingen från att sjunka alltför lågt. Ett annat köp är kanske mer intressant, nämligen Jakob Just-Bomholts stora aktieköp på närmare 50 miljoner kronor i höstas som på allvar sätter honom i samma båt som övriga ägare.
Största ägare | Kapital | Röster |
Fjärde AP-fonden | 9,8% | 7,3% |
Laurent Leksell | 5,7% | 30,2% |
SEB Fonder | 4,1% | 3,0% |
Nordea Fonder | 3,9% | 2,9% |
Vanguard | 3,8% | 2,8% |
Källa: Holdings
Det är en positiv signal, liksom många av trenderna i den senaste rapporten. Trots det är den samlade bilden att det är upp till bevis på flera fronter de kommande kvartalen – särskilt som aktien har gått hyggligt bra sedan botten i höstas.
Upp till bevis för den nya produktlinjen, för den nya organisationen och för de nya mål som ska presenteras på en kapitalmarknadsdag i juni.
Lyckas Elekta under de kommande kvartalen att övertyga aktiemarknaden om att omstöpningen biter så är dagens försiktiga värdering lockande. Det är värt att ta ett bett på att Jakob Just-Bomholt lyckas förlösa den vilande potentialen i Elekta.
Elekta
BÖRSVÄRDE 21,4 miljarder kronor
AKTIEKURS 55,90 kronor
REKOMMENDATION Köp
Följ taggar
Finansiella instrument i artikeln

