Meta stäms – uppges ha använt AI för att sparka folk
26 varslade anställda stämmer Facebooks moderbolag Meta för diskriminering. Bolaget ska ha använt AI för att avgöra vilka som skulle varslas. Det rapporterar Reuters.

I våras gick Meta ut med nyheterna att drygt tio procent av personalstyrkan skulle varslas i samband med ett nytt sparpaket. Totalt rör det som 8000 personer som förlorar jobbet. 26 av de berörda har nu valt att stämma företaget. De hävdar att internt utvecklade AI-modeller fått avgöra vilka som ska få sparken från bolaget.
AI-modellen i fråga lanserades tidigare under 2026 och ska ha använts för att analysera knapptryckningar, musklick, mejl, meddelanden och platsdata från personalens datorer för att mäta prestationer. Trots att användandet av modellen pausats efter omfattande kritik från anställda, ska data från programmet ha legat till grund för beslut kring vilka som skulle få sparken från bolaget, skriver Dagens Nyheter.
Följ taggar
Relaterat
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

