Miljardären: Därför köper jag en miljon Nvidia-aktier

Den indonesiske miljardären Leo KoGuan tror stenhårt på Nvidia.
I veckan köpte han en miljon aktier i chipjätten.
”AI är inte en bubbla, det är bara början”, skriver han.
Nvidias vd Jensen Huang.
Nvidias vd Jensen Huang. Foto: Börs och finans
Hämta EFN:s app för iOS och AndroidGratis för iOS och Android: nyheter, analyser, börs, video, podd. Ladda ner gratis

Enligt nyhetssajten Bloomberg är Leo KoGuan en av de största enskilda aktieägarna i Tesla efter Elon Musk och molnbolaget Oracles grundare Larry Ellison.

Nu verkar miljardären skiftat fokus mot Nvidia. På plattformen X skriver den indonesiska entreprenören:

”Köpte en miljon aktier i Nvidia i går kväll och planerar att köpa mer”.

”Jag är övertygad om att AI inte är en bubbla, det här är bara början”, fortsatte han.

Nvidias aktie stängde på 180 dollar på tisdagen, vilket innebär att KoGuans aktieköp uppgår till cirka 1,7 miljarder kronor.

Den 71-årige miljardärens förmögenhet uppgår till 12,8 miljarder dollar, enligt Bloomberg Billionaires Index. Han är utbildad i New York och bosatt i Singapore och förmögenheten kommer från SHI International, ett mjukvarubolag han grundat ihop med sin ex-fru.

Följ ämne och taggar

Finansiella instrument i artikeln

FinansmagasinetUnika analyser, intervjuer och reportage – från 225 kr/mån. Bli prenumerant
Nästa Artikel