Modehandlarens aktie rasar efter hackernotis

Prenumerera från 225 kr/mån – magasinet med unika analyser, intervjuer och reportage.
Asos, som säljer mode på nätet, rasade uppemot 13 procent på Londonbörsen på tisdagen – det brantaste intradagstappet för aktien sedan september i fjol – innan utförslöpan bromsade in.
Nedgången kommer efter uppgifter på sociala medier om att Asos appkunder fått ett meddelande om att appen utsatts för ett cyberangrepp, skriver Bloomberg.
Brittiska The Independent beskriver meddelandet som ”bisarrt” och ”skrämmande”, och riktade sig bland annat till Asos it-säkerhetschef. I meddelandet uppgav sig avsändaren ha ”fått fullständig åtkomst” till appens molnlagringssystem och texten avslutades med orden:
”Kontakta oss, annars läcker vi informationen.”
Asos har ännu inte kommenterat saken, skriver Bloomberg.
Asos hade 16,4 miljoner aktiva användare på över hundra marknader vid slutet av det brutna räkenskapsåret. Det är oklart hur många användare som ska ha fått meddelandet, enligt The Independent.
Aktien handlades strax efter lunch svensk tid för 456 brittiska pund, ner 10 procent för dagen.
Följ taggar


