Munters stiger – upp 10 procent på en vecka

Fukthanteringsbolaget Munters fortsätter uppåt på AI-boomen och på en vecka har aktien lyft 10 procent. Utan bolagsspecifika nyheter stiger Munters över 5 procent på onsdagen.

Munters är upp 10 procent på en vecka. Foto: TT
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

AI-relaterade aktier var glödheta 2024 vilket även smittade av sig på Wallenbergsbolaget Munters som gick starkt i fjol. Bolaget som levererar kylsystem till datacenter gynnas av AI-bolagens framfart men backade likt Magnificent 7 i samband med Donald Trumps Liberation day i april.

Aktien har återhämtat sig något sedan dess men har fortsatt långt kvar till fjolårets rekordnivåer. I förra veckan steg Munters 5 procent i samband med att mjukvarubolaget Oracle kom med en stark rapport.

Även på onsdagen stiger Munters 6 procent dock utan några bolagsspecifika nyheter. Kurslyften summerar den senaste veckan till en uppgång på 10 procent.

Men trots det är aktien ner närmare 30 procent hittills i år och 40 procent på ett år. På tre år har kursen stärkts med 60 procent.

I en sektoranalys spår Bank of America att investeringar i datacenter kommer fortsätta att öka och pekade ut nio amerikanska bolag med köpläge. EFN:s analytiker Martin Blomgren ser också en stigande efterfrågan framåt men varnar samtidigt för de höga värderingarna.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel
;