Något sämre försäljning än väntat för H&M

H&M redovisar en något sämre försäljning men ett bättre rörelseresultat än väntat.
”God kostnadskontroll och förbättrad bruttomarginal bidrog till stärkt lönsamhet i ett kvartal präglat av återhållsam konsumtion och stora valutaomräkningseffekter”, kommenterar vd Daniel Ervér.
Klädjätten guidar för en försäljning som väntas öka med 1 procent i lokala valutor i mars.

H&M:s vd Daniel Ervér. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

H&M har öppnat böckerna för det första kvartalet i bolagets brutna räkenskapsår som sträcker sig mellan december till februari.

Nettoomsättningen uppgick till 49 607 miljoner kronor vilket motsvarar en försäljningsnedgång i lokala valutor med 1 procent. Det var en något större nedgång än väntade minus 0,6 procent.

Samtidigt har den stärkta kronan har också tyngt nettoomsättningen med drygt 9 procentenheter utifrån en valutaomräkningseffekt.

”God kostnadskontroll och förbättrad bruttomarginal bidrog till stärkt lönsamhet i ett kvartal präglat av återhållsam konsumtion och stora valutaomräkningseffekter”, kommenterar vd Daniel Ervér.

Vid kvartalets utgång hade H&M 4 procent färre butiker under motsvarande period under fjolåret. För helåret planeras cirka 80 nya butiker att öppnas och cirka 160 butiker planerar att stängas.

Stärker resultatet – bättre än väntat

Rörelseresultatet ökade med 26 procent till 1 512 miljoner kronor. Det var även något högre än analytikerestimatet på 1 454 miljoner kronor enligt Infronts sammanställning av 13 estimat.

Bruttomarginalen blev 50,7 procent, jämfört med väntade 50,1 procent.

Varulagret minskade med 16 procent i det första kvartalet och utgjorde 15,6 procent av omsättningen vilket i stort sett var i linje med analytikernas förväntningar.

”Vi fortsätter att utveckla kunderbjudandet med fokus på produkt, upplevelse och varumärke för att stärka grunden för lönsam och hållbar tillväxt. Lagereffektiviteten förbättrades ytterligare under kvartalet och lagersituationen är god”, kommenterar Daniel Ervér.

Ellen HagströmReporter och programledare[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel