TOPPNYHETER:

Något bättre än väntat för Nordea

Nordea redovisar intäkter och ett rörelseresultat som kommer in något över analytikernas konsensus.
”Nordea hade ytterligare ett starkt kvartal. Vi hade en god affärs­utveckling i alla delar av vår verksamhet, fortsatte attra­hera nya kunder och fördjupa relationen med befintliga”, kommenterar vd Frank Vang-Jensen.
Banken gör en halvårsutdelning på 0,34 euro per aktie.
Porträtt av en man i glasögon och kostym som gestikulerar medan han talar.
Nordeas vd Frank Vang-Jensen. Foto: TT Nyhetsbyrån

Rörelseresultatet landade på 1,6 miljarder euro vilket var 4 procent bättre än väntat.

”Nordea hade ytterligare ett starkt kvartal. Vi hade en god affärs­utveckling i alla delar av vår verksamhet, fortsatte attra­hera nya kunder och fördjupa relationen med befintliga. Vi skapade också hög tillväxt inom sparande och placeringar. Samman­taget gör detta att intäkterna återigen ökar jämfört med sam­ma kvartal i fjol”, kommenterar vd Frank Vang-Jensen i samband med rapporten.

De totala intäkterna ökade med 4 procent jämfört med motsvarande period förra året och landade på 3 miljarder euro, vilket var 2 procent bättre än väntat.

  • Räntenettot landade på 1,8 miljarder euro, vilket var helt i linje med förväntningarna. Det var en minskning med 1 procent jämfört med motsvarande period under fjolåret, men 1 procent bättre sekventiellt.

  • Provisionsnettot landade på 880 miljoner euro, vilket var 2 procent bättre än väntade 861 miljoner euro.

  • Nettot finansiella transaktioner landade på 281 miljoner euro, vilket var 10 procent bättre än väntade 256 miljoner euro.

Ser ökad företagsaktivitet

Vd lyfter också fram en ökad aktivitet bland företagen:

”Den ökade aktiviteten visar att de nordiska företagen, framför allt storföretagen, känner tillförsikt. Samtidigt visar detta hur vi använder våra unika nordiska skalfördelar, starka kundrelationer och konkurrens­kraftiga erbjudanden för att tillvarata tillväxtmöjligheter”, heter det i rapporten.

De totala kostnaderna landade på 1,4 miljarder euro, vilket var i linje med väntat. Kreditförlusterna var samtidigt 1 procent högre på 61 miljoner euro.

”Nordeas kreditkvalitet är mycket stark. Kreditförluster och liknande nettoresultat för kvartalet uppgick till 61 mn euro (6 punkter) - klart under koncernens långsiktiga förväntningar på 10 punkter”, heter det i rapporten.

Gör halvårsutdelning – uppdaterar utsikter

Banken föreslår en halvårsutdelning på 0,34 euro per aktie.

”Som tidigare har kommunicerats, kommer vi i fortsättningen att betala ut utdelning två gånger per år. Nordeas styrelse har beslutat att betala en halvårsutdelning (i augusti) på 0,34 euro per aktie, som motsvarar omkring 50 procent av Nordeakoncernens resultat för första halvåret 2026”, heter det i rapporten.

Banken uppdaterar sina finansiella utsikter för året marginellt. Man upprepar sitt mål om att ha en avkastning på eget kapital som är högre än 15 procent och ändrar K/I-talet till intervallet 44-45 procent från tidigare ”omkring 45 procent”.

Under kvartalet hade Nordea en avkastning på eget kapital på 15,9 procent och ett resultat per aktie på 0,36 euro.

Nordea-aktien har totalavkastat 14 procent sedan årsskiftet.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel