TOPPNYHETER:

Rekordresultat för Nordnet – prickar förväntningarna

Nordnet rapporterar intäkter och ett rörelseresultat som kommer in i linje med analytikernas förväntningar – och det bästa resultatet någonsin. Medan rivalen Avanza går in i Danmark fortsätter Nordnet att satsa på Tyskland, utöver sin nordiska närvaro.
– Jag ser det som första steget i att skapa en skalbar modell för en europeisk expansion, kommenterar vd Rasmus Järborg.

Tegelhusfasad med skylt för en butik
Nordnet öppnar böckerna på fredagen. Foto: TT Nyhetsbyrån
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Nordnets totala intäkter landade på 1 485 miljoner kronor, i stort sett som väntade 1 514 miljoner kronor.

Rörelseresultatet landade på 1 042 miljoner kronor, också i linje med väntade 1 070 miljoner kronor.

”För första gången i vår historia kan vi presentera ett kvartalsresultat före skatt överstigande 1 miljard kronor, motsvarande en ökning på 8 procent jämfört med föregående kvartal”, kommenterar vd Rasmus Järborg.

Provisionsnettot i kvartalet landade på 9090 miljoner kronor, något under väntade 920 miljoner kronor. Räntenettot var 579 miljoner kronor.

Ska vinna Tyskland – rivalen in i Danmark

Under perioden uppgick nettosparandet till 29 miljarder kronor, en av de högsta nivåerna någonsin för ett enskilt kvartal.

Kundtillväxten under kvartalet landade på 12 procent, något under bolagets finansiella mål om en årlig kundtillväxt på 13-15 procent. Antalet totala kunder är 2 428 600 stycken, vilket är högre än ärkerivalen Avanzas 2 298 000 stycken.

I samband med Avanzas kvartalsrapport på tisdagen så meddelade banken att de planerar en Danmarks-lansering under nästa år. Nordnet befinner sig redan på de nordiska marknaderna och har valt att satsa på Tyskland.

Rasmus Järborg ser Tyskland som en marknad som bolaget måste vinna.

”Den tyska sparmarknaden är störst i Europa, och mer än dubbelt så stor som hela den nordiska marknaden. Vi har slutfört den regulatoriska processen kring vår kommande tyska verksamhet och bygger nu upp organisationen och den digitala infrastrukturen för lansering under andra halvåret 2026”, skriver han och fortsätter sedan:

”Jag ser det som första steget i att skapa en skalbar modell för en europeisk expansion”.

Har visat styrka på börsen

Nordnet-aktien har totalavkastat 28 procent på ett års tid och 18 procent sedan årsskiftet.

Ellen HagströmReporter och programledare[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel